Yama-no Hi

Yama-no Hi - japonia-info.pl

Yama-no Hi (山の日, Dzień Gór) to najnowsze, 16. już japońskie święto państwowe. Poświęcone jest, jak sama nazwa wskazuje, górom (które w Japonii zajmują ok. 3/4 powierzchni) – ich pięknu i miejscu w życiu Japończyków.

Święto to zostało ustanowione przez japoński parlament w 2014 r., a w tym roku jest obchodzone po raz pierwszy. Zgodnie ze słowami ustawodawcy ma być ono być „okazją do poznania gór i docenienia błogosławieństw, jakimi obdarzają”. Ma też zachęcać ludzi do czynnego wypoczynku i wprowadzania do swojego życia równowagi pomiędzy pracą a relaksem. Termin nowego święta został wybrany tak, żeby wypadał w okresie urlopowym związanym ze świętem O-Bon.

Obchody Yama-no Hi zainaugurowano w Kamikōchi (上高地; pref. Nagano, 長野). W ceremonii udział wziął następca tronu, książę Naruhito (徳仁).

Kilka słówek japońskich ze znakiem „góra”:

山 [やま] – góra
山脈 [サンミャク] – pasmo górskie
火山 [カザン] – wulkan
活火山 [カッカザン] – czynny wulkan
鉱山 [コウザン] – kopalnia
氷山 [ヒョウザン] – góra lodowa
山火事 [やまかじ] – pożar lasu
山小屋 [やまごや] – chatka w górach
山道 [やまみち] – ścieżka w górach
山登り [やまのぼり] – wspinaczka górska
山羊 [やぎ] – koza
山葵 [わさび] – wasabi
山車 [だし] – ruchoma platforma używana podczas festiwali shintō
山分け [やまわけ] – podział na dwie równe części
富士山 [フジサン] – góra Fuji
阿蘇山 [アソサン] – wulkan Aso

zobacz też:

ikona wpisu: tamachi1011 – 投稿者自身による作品, CC 表示-継承 3.0, Wikipedia [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
16 + fourteen =