Wymowa japońska – podejście praktyczne

wymowa japońska - japonia-info.pl

Wymowa japońska z reguły nie nastręcza Polakom większych trudności, szczególnie że już znajomość zasad uproszczonych ułatwia nam  opanowanie wymowy przybliżonej, dzięki której można mówić w sposób w miarę dla Japończyków zrozumiały i wyzbyć się maniery anglicyzowania głosek.

W japońskim mamy pięć samogłosek, 17 spółgłosek i trzy półsamogłoski.

  • samogłoski: a, e, i, o, u
  • spółgłoski: b, c*, ć*, d, dz*, dź*, f, g, h, k, m, n*, p, r, s, ś*, t
  • półsamogłoski: j*, u niezgłoskotwórcze* (→ jak w polskim „auto”) i ɴ*

* w transkrypcji Hepburna notowane odpowiednio jako: ts (c), ch (ć), z (dz), j (dź), sh (ś), y (j), w (u niezgł.), n (ɴ oraz „zwykłe” n)

Większość dźwięków może być wymawianych jak po polsku, oprócz:

  • u (う) – dźwięk pośredni między polskim „u” a „y”
  • r – dźwięk pośredni między polskim „r” a „l”, ew. jak polskie „r”
  • ɴ (ん) – n tylnojęzykowe (podobne do „n” w słowie bank)
  • ŋ – g wymawiane nosowo w niektórych pozycjach
ikona wpisu: Brian Jeffery Beggerly / CC BY 2.0 [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
two × four =