Wybuchł wulkan Ontake

Ontake - japonia-info.pl

Wulkan Ontake (Ontake-san, 御嶽山, 3.067 m n.p.m.) umiejscowiony w środkowej Japonii wybuchł w sobotę, 27 września br., ok. południa czasu japońskiego (czyli wczesnym rankiem czasu polskiego). W wyniku erupcji śmierć poniosło co najmniej 31 osób, kolejne 40 odniosło obrażenia, a zaginione uważa się 45 osób. Poprzedni wybuch wulkanu, który spowodował śmierć ludzi, miał w Japonii miejsce w 1991 r. Wówczas „obudziła się” góra Unzen (Unzen-dake, 雲仙岳, 1,486 m n.p.pm.). Zginęły wtedy 43 osoby, w tym trzech wulkanologów

Wybuch Ontake-san był niespodziewany – nie został poprzedzony np. „ostrzegawczym” trzęsieniem ziemi. Wody gruntowe uległy podgrzaniu w kontakcie z magmą i pod ciśnieniem powstałej w ten sposób pary nastąpiła erupcja freatyczna. Produktem takiej erupcji, oprócz pary wodnej, jest stary, rozdrobniony materiał piroklastyczny (m.in. kamienie, pyły i popioły wulkaniczne). Osoby, które przeżyły wybuch, opisują go jako piekło wypełnione spadającymi z nieba kamieniami i gorącym popiołem.

Ontake, drugi pod względem wysokości wulkan Japonii, jest jednym z 47 wulkanów nieustannie monitorowanych przez Japońską Agencję Meteorologiczną. Był uważany za nieaktywny do 1979 r., kiedy to wybuchł kilkukrotnie, wyrzucając w sumie ponad 200 tys. ton popiołów. Zespół specjalistów pod przewodnictwem Fujii Toshitsugu, emerytowanego profesora Uniwersytetu Tokijskiego zajmujący się przewidywaniem możliwych erupcji, podkreśla, że przez co najmniej kilka następnych miesięcy władze lokalne powinny pozostawać w stanie gotowości i bacznie obserwować zachowanie się wulkanu. Nie wykluczony jest bowiem kolejny wybuch.

Góra jest popularnym celem wycieczek, szczególnie jesienią, kiedy przyciąga miłośników momijigari. Jest to również jedna ze świętych gór shintoizmu i miejsce pielgrzymek, zwłaszcza aktorów i artystów proszących bóstwa o inspirację. Obecnie miejsce malowniczej jesiennej scenerii zajął księżycowy krajobraz okolice przysypanej grubą warstwą wulkanicznego pyłu.

zobacz też:

ikona wpisu: Atsushi Ueda – Own work, CC BY-SA 3.0, Wikipedia [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
10 − 1 =