White Day

White Day - japonia-info.pl

W Japonii walentynki obchodzi się dwa razy. Pierwsze święto, podczas którego adoruje się panów, obchodzone jest 14 lutego i nazywa się po prostu „walentynki” (バレンタインデー ; barentain-dē). Święto specjalnie dla pań to „biały dzień” (White Day; ホワイトデー ; howaito-dē) obchodzony 14 marca. Biały dzień obchodzony jest również w innych krajach Azji, np.: w Korei Południowej, Chinach i na Tajwanie.

Po raz pierwszy biały dzień był obchodzony w Japonii w 1978 r., jako promowana przez japoński przemysł cukierniczy  jako „odpowiedź” na jednostronne obchody walentynek, podczas których tylko kobiety wręczały upominki. Jako datę wybrano dzień, w którym firma Ishimuramanseido rok wcześniej zachęcała mężczyzn do kupowania swoim ukochanym słodkich pianek. Jest to też rocznica zniesienia zakazu ślubów pomiędzy Japończykami a cudzoziemcami (14 marca 1873 r.). Nazwa święta nawiązuje do białej czekolady, która jest klasycznym prezentem tego dnia. Inne dopuszczalne podarunki to: bielizna, przysmaki inne niż czekolada, biżuteria – najlepiej białe. Panowie powinni pamiętać, że dobrze by było, gdyby ich prezent był 2-3 razy droższy (三倍返し; sambai-gaeshi) od tego, który otrzymali na walentynki. Zasadę tę bez skrupułów wykorzystują córki, względem swoich ojców, obdarowując ich symbolicznie 14 lutego w oczekiwaniu „zwrotu” w postaci np. modnej torebki.

Tak, jak w przypadku walentynek, ofiarowanie czekoladek może wynikać z obowiązku (義理チョコ ; giri-choko) lub uczucia (本命チョコ ; hommei-choko). Te pierwsze ofiarowane są przełożonym, nauczycielkom, koleżankom itp. Drugie przeznaczone są dla ukochanych.

zobacz też:

ikona wpisu: Marco Verch / CC BY 2.0 [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
one × three =