Urodziny cesarza

urodziny cesarza - japonia-info.pl

Urodziny cesarza to w Japonii jedno ze świąt państwowych. Obecnie panujący obchodzi je 23. grudnia, zatem temat idealnie pasuje do bieżącej akcji blogerów językowo-kulturowychBlogowanie pod jemiołą”, zwłaszcza że Japończycy nie świętują Bożego Narodzenia.

Poniżej znajdziecie garść ciekawostek związanych z tym świętem.

 1. Urodziny cesarza w obecnej swojej postaci (天皇誕生日; Tennō-tanjōbi) to wcale nie jest bardzo starożytne święto. Ustanowiono je dopiero po II wojnie światowej, w 1948 r.
 2. Jego termin zależy od daty urodzin cesarza zasiadającego na tronie, od 1989 r. święto to przypada na 23. grudnia.
 3. Gdy na tron wstąpi obecny następca, książę Naruhito (徳仁), święto zostanie przeniesione na 23. lutego.
 4. Do roku 1988 włącznie święto obchodzono 29. kwietnia, w dniu urodzin cesarza Shōwa (昭和).
 5. Po śmierci cesarza Shōwa (w 1989 r.) dzień ten pozostał świętem państwowym pod nazwą Dnia Zieleni (みどりの日の日; Midori-no Hi). Nazwa nowego święta miała nawiązywać do miłości, jaką zmarły cesarz darzył naturę. Był to również sposób na dyskretne upamiętnienie kontrowersyjnego władcy – bez przywoływania jego imienia.
 6. W 2006 r. święto obchodzone 29. kwietnia ponownie zmieniło nazwę i obchodzone jest jako Dzień Shōwa (昭和の日). Upamiętnia ono 62 lata panowania tego władcy. 29. kwietnia przypada również rocznica formalnego zwołania w 1946 r. Międzynarodowego Trybunału Wojskowego dla Dalekiego Wschodu.
 7. W związku z tą zmianą Dzień Zieleni został przesunięty na 4. maja (pomiędzy Święto Konstytucji a Dzień Dziecka) i stał się częścią Złotego Tygodnia (ゴールデンウィーク; Gōruden Uīku).
 8. Przed II wojną światową urodziny cesarza nazywano tenchōsetsu (天長節). Nazwa ta nawiązywała do chińskiego czteroznakowca天長地久 (jap. tenchōchikyū; dosł. „długie niebiosa, wieczna ziemia”). Dzięki temu dzień ten, w parze z urodzinami cesarzowej (chikyūsetsu; 地久節), miał stanowić pomyślną wróżbę dla władcy, dynastii i całego kraju.
 9. Urodziny cesarza to jeden z dwóch dni w roku, kiedy zwykli ludzie mogą wejść na teren pałacu cesarskiego. Drugim dniem jest 2. stycznia.
 10. W dniu swoich urodzin cesarz pokazuje się swoim poddanym trzy razy, o: 10:20, 11:00 i 11:40. Zgromadzony tłum pozdrawia go okrzykami banzai (万歳) i machaniem chorągiewkami rozdawanymi przed bramą przez policję. Wykładana jest również księga gratulacyjna, do której każdy może wpisać życzenia.
 11. Cesarz przyjmuje również powinszowania od wybranych osób podczas ceremonii we wnętrzu pałacu. Urządzany jest też bankiet urodzinowy oraz specjalna ceremonia herbaciana.
 12. W chramach, ze szczególnym uwzględnieniem Ise-jingū (伊勢神宮) urządzane są ceremonie tenchō (天長).
 13. Okręty występują tego dnia w pełnej gali banderowej.

Jeśli zainteresował Was grudzień w Japonii, polecam także wpisy o:

blogowanie pod jemiołą - japonia-info.pl

I koniecznie zajrzyjcie do innych uczestników akcji. Wczoraj, rozsiadłszy się wygodnie na Niemieckiej Sofie, mogliście posłuchać najpiękniejszych opowieści wigilijnych. A jutro, przy Angielskiej Herbacie, dowiecie się mnóstwa ciekawych rzeczy o angielskich idiomach (pseudo)świątecznych.

Image Map

W trakcie 24 dni grudnia 24 blogerów językowo-kulturowych publikowało specjalne adwentowe wpisy. Było dużo ciekawych wpisów, konkurs dla czytelników i mnóstwo dobrej zabawy.

Więcej informacji tu: https://kulturowojezykowi.wordpress.com/2016/11/06/blogowanie-pod-jemiola-2016-zapowiedz-akcji/

blogowanie pod jemiołą - japonia-info.pl

SprachCaffe || Fiszkoteka || ProjectManagerka || Lingea || Preston Publishing

ikona wpisu: Philbert Ono – Originally uploaded by en:User:Photojpn.org, CC BY-SA 3.0, Wikipedia


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.5 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
twenty − eleven =