Umi-no Hi

umi-no hi - japonia-info.pl

Umi-no Hi (海の日), czyli Dzień Morza, to japońskie święto państwowe  ustanowione w 1995 r. Początkowo obchodzone było 20. lipca, ale wraz z wprowadzeniem „zasady szczęśliwych poniedziałków”*, zrobiono z niego święto ruchome, wypadające w trzeci poniedziałek lipca.

Pierwotna data święta (20. lipca) nawiązywała do dnia zakończenia w Jokohamie morskiej podróży wzdłuż brzegów Japonii, jaką w 1876 r. odbył cesarz Meiji (明治) na nowoczesnym parowcu.

Dzień Morza ma być okazją do docenienia otaczających Japonię mórz i oceanów oraz do przypomnienia Japończykom, jak ważne dla nich i całego kraju są zasoby morskie. Jest to jedyne takie święto państwowe na świecie – żaden inny kraj korzystający z dobrodziejstw morza nie ustanowił na jego cześć święta państwowego. Z kolei Japończycy chętnie korzystają z wolnego dnia, który wypada już po porze deszczowej i jest niejako początkiem słonecznego lata. W wielu nadmorskich miejscowościach organizowane są imprezy, podczas których każdy może podziękować morzu, wrzucając do wody kulę z błota. Wewnątrz kuli znajdują się mikroorganizmy, których zadaniem jest przywracanie równowagi ekologicznej w toniach morskich.

Kilka morskich słówek:

海 [うみ] – morze
海路 [かいろ] – droga morska
海草 [かいそう] – wodorosty, glony
海藻 [かいそう] – wodorosty
海辺 [うみべ] – nadmorska plaża, brzeg morza, wybrzeże morskie
海風 [かいふう] – bryza
海洋 / 大洋 [かいよう / たいよう] – ocean
海水浴 [かいすいよくかいすいよく] – kąpiel morska
外洋 [がいよう] – pełne / otwarte morze
海外 [かいがい] – zagranica
海外旅行 [かいがいりょこう] – podróż zagraniczna
太平洋 [たいへいよう] – Ocean Spokojny
日本海 [にほんかい] – Morze Japońskie
瀬戸内海 [せとないかい] – Morze Wewnętrzne
東シナ海 [ひがしシナかい] – Morze Wschodniochińskie
オホーツク海 [オホーツクかい] – Morze Ochockie
フィリピン海 [フィリピンかい] – Morze Filipińskie
バルト海 [バルトかい] – Bałtyk

zobacz też:


* ハッピーマンデー制度 (happī mandē seido) – zasada, zgodnie z którą jeśli święto wypada w niedzielę, wolny jest też następujący po niej poniedziałek; żeby uprościć sobie życie, Japończycy po prostu przenieśli niektóre święta na określone poniedziałki miesiąca, w którym dane święto jest obchodzone
ikona wpisu: ドルチェ – ドルチェが撮影, CC 表示 3.0, Wikipedia [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
five − 3 =