Tsukiji

tsukiji - japonia-info.pl

53. edycja akcji „W 80 blogów dookoła świata” organizowanej przez blogerów językowo-kulturowych traktuje o targach i bazarach. No to ja napiszę parę słów o wszystkim dobrze znanym (przynajmniej ze słyszenia) targu Tsukiji.

Tsukiji (築地市場; Tsukiji-shijō) jest największym i najbardziej znanym hurtowym targiem rybnym świata. Słynie ze sprzedaży najróżniejszych ryb i owoców morza i słyszał o nim chyba każdy, nawet osoby niezbyt zainteresowane Japonią.

Każdego dnia sprzedaje się tam ok. 2.000 t towaru a liczba pracowników sięga 65.000 osób. Powierzchnia targowiska przekracza 230.000 km2. W Tokio są jeszcze dwa hurtowe targowiska rybne, jednakże są one dużo mniejsze. To na Tsukiji robione jest prawie 90% stołecznego obrotu w tej branży.

Zwiedzanie

Targ otwiera się o 5:00 rano, a wiele sklepików zamyka się już o 11:00 rano. Turyści mogą wchodzić na teren Tsukiji po 10:00 rano. Zaleca się, aby zwiedzanie odbywało się indywidualnie lub w małych grupach, z zachowaniem stosownej ostrożności. Przy okazji – pamiętajcie, że to nie skansen ani rekonstrukcja. Ludzie tam pracują. To nie są statyści zatrudnieni ku uciesze wycieczkowiczów. Zatem nie plączcie się pod nogami (i kołami), nie macajcie „takich fajnych rybek”, ostre narzędzia oglądajcie wyłącznie oczami (bez dotykania – bezpieczeństwo Waszych palców i higiena sprzedaży!) i nie cykajcie ludziom fotek bez pytania o zgodę.

Turyści mogą też w zorganizowanych grupach przyglądać się aukcjom tuńczyków – w tym celu organizowane są dwa wejścia dziennie. Obejrzenie aukcji wymaga sporej determinacji i samozaparcia, ponieważ nie ma możliwości zarezerwowania wejścia np. przez Internet lub telefon. Trzeba stawić się osobiście – na pierwszym piętrze „Fish Information Center”.  Grupy formowane są już od piątej rano a jedyna zasada to „kto pierwszy, ten lepszy”.  Wycieczki trwają po 15 minut (5:50–6:05 i 6:05–6:20).

Trochę historii

Tradycja targów rybnych w Tokio sięga okresu Edo. Pierwsze takie targowisko powstało na zlecenie Tokugawy Ieyasu (徳川家康, 1543–1616). Miało ono być częścią zaopatrzenia w żywność  zamku. Ryby, których zamek nie kupił, były sprzedawane chętnym w okolicach mostu Nihon-bashi (日本橋), w miejscu nazwanym „targiem rybnym na brzegu rzeki” – uogashi (魚河岸).

W 1918 r. przez Japonię przetoczyła się fala „buntów ryżowych” (米騒動; kome-sōdō) będących wynikiem niezadowolenia rolników z sytuacji na rynku żywnościowym – protestowali przeciwko narzuconym im urzędowo niskim cenom, po których mogli sprzedawać płody rolne pośrednikom, ponieważ ceny detaliczne, niczym nie regulowane, osiągały ogromne pułapy w porównaniu z ich niewielkim wynagrodzeniem za pracę. W następstwie tych w 1923 r. przyjęto prawo o rynku hurtowym, na którego mocy zaczęto tworzyć targowiska, na których producenci różnych rodzajów żywności mogli odsprzedawać owoce swojej pracy. W ten sposób w 1935 r. powstał targ rybny w Tsukiji. Jest on kontynuatorem tradycji uogashi z Nihon-bashi. Lokalizacja została zmieniona po wielkim trzęsieniu ziemi w regionie Kantō z 1923 r. (関東大震災; Kantō-daishinsai), kiedy to okolice Nihon-bashi, w tym uogashi, uległy zniszczeniu.

Ponieważ targ Tsukiji znajduje się w centrum miasta, ziemie jakie zajmuje są bardzo drogie. Dlatego też co jakiś czas powracają pomysły i plany przeniesienia go bardziej na obrzeża, przy ew. pozostawieniu w oryginalnej lokalizacji małego targowiska detalicznego, aby przypominało o tradycji handlu w tym miejscu rybami i owocami morza.

w 80 blogów dookoła świata - japonia-info.pl

A o czym pisali inni uczestnicy akcji? Nie zapomnijcie sprawdzić!

CHINY

Biały Mały Tajfun: Targowiska Yunnanu

FINLANDIA

Suomika: Jak wygląda pchli targ (kirpputori) w Finlandii?  

GRUZJA

Gruzja okiem nieobiektywnym: Migawki z bazaru w Zugdidi

KIRGISTAN

Kirgiski.pl: Kirgiskie bazary

TURCJA

Turcja okiem nieobiektywnym: Czy warto odwiedzić Wielki Bazar w Stambule?

WIELKA BRYTANIA

Angielski dla każdego: Car boots w Anglii, czyli jak sprzedać mydło i powidło

ikona wpisu Daniel Mendez MoranOwn work, CC BY-SA 4.0, Wikipedia


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.6 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
17 − three =