Tradycyjny japoński makijaż; cz. 1

japoński makijaż - japonia-info.pl

Tradycyjny japoński makijaż (shironuri 白塗り), który kojarzy nam się obecnie z gejszami i japońskimi pannami młodymi (oraz mężczyznami grającymi żeńskie role w teatrze kabuki 歌舞伎), wygląda dla Europejczyków egzotycznie, mimo że w porównaniu z dawniejszymi wymogami, którym musiały sprostać elegantki, jest wręcz minimalistyczny.

Jak wszędzie na świecie, początkowo makijaż nie służył jako środek upiększający, ale używany był przez uczestników ceremonii religijnych. Figurki haniwa (埴輪) pochodzące z okresu Kofun (古墳 ok. 300 n.e. – 710) noszą ślady makijażu zaznaczonego ochrą i cynobrem. Stopniowo zaczęto jednak malować twarze na co dzień i w okresie Heian (平安 794 – 1192) zarówno kobiety, jak i mężczyźni zdobili się w ten sposób.

Technologia produkowania kosmetyków upiększających, takich jak puder czy róż została sprowadzona do Japonii z Chin i Korei ok. VI w. n.e. Natomiast w okresie Azuchi-Momoyama (安土桃山 1560 – 1600) pojawiły się pierwsze toniki do twarzy, oparte o receptury portugalskie, hiszpańskie i holenderskie.

Aby zachować delikatną i gładką cerę, bogate kobiety, gejsze i prostytutki wyższych rang używały kosmetyku stworzonego z… odchodów słowików (uguisu-no fun; 鶯の糞). Japończycy zaczęli produkować te specyfiki w okresie Edo (江戸; 1600 – 1868). Wcześniej odchody słowików używane były m.in. do wywabiania barwników z tkanin na kimona, co pozwalało na tworzenie unikalnych wzorów. Najpopularniejszym specyfikiem produkowanym z tego nieco egzotycznego składnika był płyn do usuwania makijażu, szczególnie grubej warstwy pudru oshiroi (白粉). Z uguisu-no fun wytwarzano też rodzaj peelingu, mieszając ptasi „produkt” z ryżowymi otrębami.

Usta malowano tak, żeby wyglądały na mniejsze i przypominały pąk kwiatu. Służyła do tego czerwona szminka (beni 紅). Wyrabiano ją z płatków kwiatu nazywanego benibana (紅花). Ta pochodząca z Egiptu roślina przybyła do Japonii w VII w.n.e. z Korei (za pośrednictwem Chin i Indii). W ciągu trzech stuleci uprawa beni rozpowszechniła się w całej Japonii, ale zbiory były na tyle małe, że aż do XVII w. szminka była bardzo kosztowna. Na specjalne okazje nakładano beni również na twarz.

Pod koniec XVII w. zaczęto produkować sasabeni (笹紅) – szminkę, która na ustach mieniła się złoto a nawet… zielono lub czarno.

W drugiej części artykułu omówię elementy charakterystyczne dla tradycyjnego makijażu japońskiego, które dla Europejczyków mogą być nawet nawet szokujące.

zobacz też

ikona wpisu: Nacho / CC BY 2.0 [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
five + thirteen =