Święto Chryzantem

Święto Chryzantem - japonia-info.pl

Miesiąc Języków ” to akcja organizowana we wrześniu przez blogerów językowo-kulturowych, dla uczczenia Europejskiego Dnia Języków (26/09). W tym roku hasłem przewodnim jest „Wrzesień w kraju X”. Ja postanowiłam napisać o Święcie Chryzantem, czyli Kiku-no Sekku (菊の節句).

II Miesiąc Języków - japonia-info.pl

Kiku-no Sekku przypada na „dziewiąty dzień dziewiątego miesiąca”, tzn. na 9. września. Jest to ostatnie z „pięciu świąt” (gosekku; 五節句), obok Święta Siedmiu Ziół (07/01), Święta Dziewcząt (03/03), Święta Chłopców (05/05) i Tanabaty (07/07). Wszystkie te święta wywodzą swoją tradycję z Chin. W Japonii po raz pierwszy obchodzono ten dzień w 910 r. n.e.

Chryzantemy nie były znane w Japonii przed VII w. n.e. Przywieziono je na Wyspy Japońskie z Chin, gdzie uprawiano je od co najmniej XV w. p.n.e. Lekarze z Państwa Środka przypisywali chryzantemom wiele dobroczynnych właściwości, w tym moc obniżania gorączki i oczyszczania wątroby.

W Japonii z kolei chryzantemami zaprawiano sake (酒) podawaną podczas Kiku-no Sekku. Tego dnia, rano,  zbierano również rosę osiadłą na tych kwiatach, aby się nią obmyć, co miało zapewniać zdrowie.

Dziś Kiku-no Sekku nie jest jakoś szczególnie świętowane. Prawdziwe szaleństwo wybucha na przełomie października i listopada wraz z prezentowanymi podczas kiku-matsuri (菊祭り; festiwali chryzantem) kikka-ten (菊花展; wystawy chryzantem), a zwłaszcza kiku-ningyō-ten (菊人形展; wystawy chryzantemowych lalek). Na długo przed pokazem krzaki chryzantem o różnobarwnych kwiatach przeznaczone na kiku-ningyō (菊人形) są podcinane i podwiązywane tak, aby tworzyły wielokolorowe rzeźby. Rzeźby te, aby były bardziej realistyczne, uzupełniane są np. naturalnie wyglądającymi twarzami i dłońmi. Z listopadowych wystaw chryzantem słynie Shinjuku Gyoen (新宿御苑) w Tokio (東京).

Święto Chryzantem - japonia-info.pl

zdjęcie: Yuya Tamai / CC BY 2.0

A sama chryzantema kojarzy się Japończykom przede wszystkim z cesarzem, którego jest herbem (Kiku-no go-Mon; 菊の御紋). Dlatego też rodzina cesarska z okazji Kiku-no Sekku wydaje specjalny bankiet, którego jedną z atrakcji jest podziwianie tych kwiatów – Kangiku-no Utage (観菊の宴). Co ciekawe, wbrew powszechnemu przekonaniu, chryzantema nie jest godłem Japonii, ponieważ kraj ten… nie posiada godła. Tam, gdzie jego umieszczenie jest konieczne, Japończycy posługują się herbem cesarskim.

Jest to jedno z tzw. Pięciu Świąt (gosekku; 五節句), obok Święta Siedmiu Ziół (07/01), Święta Dziewcząt (03/03), Święta Chłopców (05/05) i Tanabaty (07/07). Wszystkie te święta wywodzą swoją tradycję z Chin.

菊 [きく] – chryzantema

菊人形 [きくにんぎょう] – rzeźba postaci z chryzantemowego krzewu; piękna, ale głupia dziewczyna

菊見 [きくみ] = 観菊 [かんぎく] – podziwianie kwitnących chryzantem

菊枕 [きくまくら] – poduszka wypełniona płatkami chryzantem (uważana za niezawodny środek przeciwko bólom głowy)

十日の菊 [とおかのきく] – musztarda po obiedzie;  dosł. „chryzantema dziesiątego dnia”, czyli chryzantema, która rozkwitła dzień po Kiku-no Sekku

菊石 [きくいし] – japońska nazwa amonitu (アンモナイト)

菊月 [きくづき] – jedna z nazw dziewiątego miesiąca księżycowego (= 長月; ながつき)

菊菜 [きくな] – jadalna chryzantema

菊芋 [きくいも] – topinambur

菊ごぼう [きくごぼう] – skorzonera

Już jutro kolejny wpis z naszego cyklu. Tym razem o brodach na Szwecjoblogu. Nie przegapcie!

Zajrzyjcie też do wpisu startowego na naszym grupowym blogu, żeby poznać cały harmonogram tej akcji.

ikona wpisu: *highlimitzz / CC BY 2.0 [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
19 + 4 =