PKB Japonii spadł najbardziej od ponad pięciu lat

down - japonia-info.pl

Po II kwartale br. produkt krajowy brutto (PKB) Japonii spadł o 7,1% (w ujęciu zannualizowanym, kwartał do kwartału). Jest to najgorszy wynik odnotowany w ciągu ostatnich pięciu lat. Wstępne dane mówiły o spadku na poziomie 6,8%. W ujęciu kwartalnym japoński PKB spadł w II kwartale 2014 r. o 1,8%.

Tak drastyczne skurczenie się gospodarki Japonii zostało spowodowane przede wszystkim wprowadzoną od 1 kwietnia 2014 r. podwyżką podatku VAT (z 5% do 8%), która odbiła się niekorzystnie na konsumpcji. Była to pierwsza taka podwyżka od 17 lat (wówczas, w 1997 r. VAT został podniesiony z 3% do 5%). Następna została zapowiedziana na październik 2015 r. (z 8% do 10%).

Średnia prognoz analityków mówi, że w III kwartale br. nastąpi umiarkowane odbicie i PKB Kraju Kwitnącej Wiśni wzrośnie o 2,7%.

Założeniem wprowadzanej stopniowo podwyżki VAT-u jest zdobycie funduszy na pokrycie kosztów opieki społecznej, rosnących w związku ze stałym starzeniem się japońskiego społeczeństwa. Obecnie Japonia posiada nie tylko jeden z najniższych na świecie współczynników urodzin, ale również najwyższą na świecie proporcję liczby seniorów do osób młodych. To budzi poważne obawy odnośnie przyszłego wzrostu ekonomicznego tego kraju.

ikona wpisu: marc falardeau / CC BY 2.0 [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
fourteen − 5 =