Tak to już jest, że życie płynie, blog się rozwija i w końcu nadchodzi ten moment, że trzeba opisać warunki współpracy, żeby wszystkim żyło się łatwiej.

Jak pewnie przynajmniej część z Was wie, nie mam specjalnych oporów przed informowaniem za darmo świata o fajnych projektach związanych z Japonią. Jednak niektórzy próbują nadużywać nawet mojego bardzo liberalnego podejścia do tych kwestii. Przykro mi z tego powodu, więc aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, ogłaszam, co następuje:

 1. CZYM MOŻESZ MNIE ZAINTERESOWAĆ?
  • Jak pewnie się zorientowaliście, japonia-info.pl to nie jest kolejny portal nastawiony na zamieszczanie „podstawowych” informacji o Japonii. Nie ma takiej potrzeby – mnóstwo tego dobra zarówno w polskim, jak innojęzycznym internecie.
  • Stąd też chętnie wyszukuję ciekawe konferencje, wystawy, książki itp.
  • Przybliżam też japoński i staram się go odczarować – jeśli macie coś ciekawego do powiedzenia na ten temat, zapraszam.
 2. WYDARZENIA
  • Jeśli znajdę informację o fajnym wydarzeniu, które może być dla moich Czytelników oraz Śledzących moje social media ciekawe, wartościowe, zabawne – może się zdarzyć, że (jak dotychczas) po prostu puszczę informację na ten temat dalej w świat. Czemu nie.
  • Jeśli uważacie, że powinnam poinformować o Waszym przedsięwzięciu, poproście o patronat. Warunek podstawowy – umieszczenie mojego logo na materiałach drukowanych, linku w materiałach sieciowych i informacji (z linkiem) w mediach społecznościowych. Wszystkich, którzy na takie oczekiwanie odpowiadają „ale materiały są już gotowe, nie da rady nic dołożyć, może w przyszłym roku”, zapraszam w przyszłym roku :-) Zatem, jeśli ktoś chce patronatu w zamian za nic, niech się nie trudzi. Pozostałych zapraszam do kontaktu – na spokojnie ustalimy wzajemne świadczenia.
  • Warunki patronatu opisane powyżej nie mają zastosowania w przypadku imprez komercyjnych. Nie mam tu na myśli odpłatności za bilety – rozumiem, że organizator czasem musi zapłacić za salę albo udział ciekawych prelegentów. Mówię o promocji np. kursu językowego, w tym o imprezach „poświęconych kulturze japońskiej”, które taką promocję mają za cel. Bądźmy dorośli i odróżniajmy PR od marketingu, a tym bardziej od reklamy.
 3. RECENZJE
  • Nie recenzuję ani nie polecam rzeczy / książek / przedstawień itp., których na oczy nie widziałam. I to w realu.
  • Współpraca recenzencka nie wyklucza recenzji / opinii niekoniecznie pochlebnej, bo te strony i moje social media nie są tablicą ogłoszeń.
  • Recenzje są opatrzone wyraźną informacją o współpracy, a te napisane z mojej własnej inicjatywy są z kolei wskazane jako „własne”.
 4. INNA WSPÓŁPRACA
  • Też jest możliwa, ale ta już zawsze jest płatna. Artykuł, kampania w social mediach, słownik tematyczny, cykl grafik ze słówkami na wskazany temat itp. same się nie zrobią. Nie robią ich za mnie również zaprzyjaźnione krasnoludki.
 5. POZOSTAŁE MOJE WIDZIMISIĘ
  • Każdy z nas szanuje swoich odbiorców, prawda? Przynajmniej taką mam nadzieję. Dlatego też nawiązuję współpracę tylko z tymi podmiotami, których ofertę uznam za wartościową dla moich Czytelników.
  • Współpraca („współpraca”?) polegająca na tym, że ktoś gdzieś (zwłaszcza bez pytania), nawet jeśli z linkiem, wklei mój tekst, nie interesuje mnie zupełnie. Wiecie, że Google nie lubią duplikowania treści.
  • To, że możliwe są patronaty i recenzje w barterze, nie oznacza, że duży projekt (np. recenzja podręcznika, kursu językowego, promocja wydarzenia komercyjnego) nie będą płatne. Ale to możemy ustalić już podczas pierwszej wymiany maili, więc obie strony będą wiedziały, na czym stoją.

Zainteresowanych współpracą zapraszam do kontaktu.