Miesiąc „z bogami” czy „bez bogów?

Izumo-taisha - japonia-info.pl

Dziesiąty miesiąc starego kalendarza nosił nazwę „kannazuki” (神無月), co znaczy „miesiąc bez bogów”.

Wierzono, że w tym właśnie miesiącu wszystkie bóstwa zbierają się na spotkanie w Izumo-taisha (出雲大社, w pobliżu Matsue, pref. Shimane). Podczas tego spotkania kami (神) miały określać plany na następny rok, między innymi ustalać małżeństwa śmiertelników. W noc poprzedzającą pierwszy dzień zjazdu wszystkich mieszkańców okolicy obowiązywał zakaz opuszczania domów (nie dotyczył on wyłącznie kapłanów).

Ponieważ wszyscy bogowie zjeżdżali do Izumo, opuszczając tym samym swoje zwykłe miejsca pobytu, dziesiąty miesiąc nazywano w całej Japonii „bez bogów”. Odwrotnie było tylko w Izumo – tam dziesiąty miesiąc nazywano „z bogami”, czyli „kamiarizuki” (神在月).

Izumo-taisha jest jednym z najstarszych przybytków shintoickich. Głównym bóstwem tam czczonym jest Ōkuninushi. Zgodnie z miejscowymi legendami chram miał powstać w początkach naszej ery, a jego wysokość miała wynosić blisko 100 metrów (obecnie „tylko” ok. 25 m).

ikona wpisu: By Miya.mMiya.m‚s photo, CC BY-SA 3.0, Wikipedia [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
4 × five =