Matsushima

Matsushima - japonia-info.pl

Matsushima (松島, pref. Miyagi 宮城)  to ponad 260 wysepek porośniętych sosnami, rozrzuconych na powierzchni ok. 12 x 14 km, po zatoce Matsushima. Razem z Amanohashidate i Itsukushimą tworzy tzw. „malowniczy tryptyk” (Nihon-sankei 日本三景).

Widok potrafi dosłownie zaprzeć dech w piersiach. Doświadczył tego m.in. słynny poeta Matsuo Bashō (松尾芭蕉, 1644-1694), który na zobaczywszy Matsushimę zdołał jedynie ułożyć takie haiku (俳句):

松島や
ああ松島や
松島や
Matsushima-ya
Aa Matsushima-ya
Matsushima-ya
Matsushimo!
O, Matsushimo!
Matsushimo!

Wysepki te w większości powstały z wulkanicznego tufu. Morze, deszcz i wiatr nadały im fantastyczne kształty, w których można dopatrzyć się podobieństwa do zwierząt i budowli. W niektórych utworzyły się także pieczary i tunele. Większość wysepek porośniętych jest sosnami. Na niektórych zbudowano świątynie, chramy lub pawilony. Matsushima słynęła ze swojej urody już w okresie Heian.

„(…) Godny uwagi ogród znajdował się nad rzeką na terenie pałacyku należącego do Minamoto-no Tôru, arystokraty z XI wieku (…). Zaplanowany został tak, że przywodził na myśl zatokę Matsushima (…), gdzie z morza wyłaniają się setki skalistych, pokrytych sosnami wysepek. Minister posunął się tak daleko, że kazał na tym jeziorze wybudować piec do warzenia soli, imitację pieca nad zatoką Matsushima, w którym po raz pierwszy w Japonii otrzymywano sól przez warzenie morskiej wody. Na jego polecenie codziennie całymi galonami sprowadzano wodę z wybrzeża, a kiedy ją warzono, on i jego przyjaciele zwykli byli siadywać i przyglądać się, jak dym unosi się w niebo, i wyobrażali sobie, że znajdują się w odległej północnej krainie – krainie, do której osobistego odwiedzenia nie zmusiłoby ich nic, prócz cesarskiego ukazu.”

— Ivan Morris, Świat Księcia Promienistego, str. 40 – 41 Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973

ikona wpisu: ChensiyuanOwn work, CC BY-SA 4.0, Wikipedia


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
five × 1 =