Manga Guide – recenzja

The Manga Guide - recenzja - japonia-info.pl

Manga Guide to seria książek przybliżających w lekki i przyjemny sposób różne dziedziny nauki, np.: fizykę, wiedzę o Wszechświecie, czy wiedzę o bazach danych.

Powiem szczerze – nie jestem koneserką mangi. Zresztą w ogóle komiksy to nie moja bajka. I dlatego właśnie z ogromnym zainteresowaniem zabrałam się za przeglądanie FizykiWszechświata z serii „The Manga Guide”. Bardzo mnie ciekawiło, jak manga poradzi sobie z zadaniami edukacyjnymi.

Seria The Manga Guide łączy formę ciekawych i zabawnych japońskich komiksów z praktyczną wiedzą z zakresu tak popularnych ostatnio dziedzin jak: fizyka, informatyka, czy biochemia. To kompilacja graficznych prac najważniejszych japońskich artystów zajmujących się mangą i wiedzy specjalistów z najbardziej prestiżowych uczelni.

— Wydawnictwo PWN

Muszę powiedzieć, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, bo lekka forma komiksowa świetnie sprawdziła się podczas opisywania (obrysowywania?) zagadnień naukowych. Jak wiadomo, obraz wart jest tysiąca słów, dlatego też przekazana w ten sposób wiedza jest rzeczywiście łatwiej przyswajalna. Dodatkowo, dzieci i młodzież z pewnością chętniej sięgną po mangę niż po tomisko pełne długich i skomplikowanych wywodów.

Ważne, że np. zjawiska fizyczne tłumaczone są na przykładach wziętych z życia codziennego, a nie w oparciu o abstrakcyjne „obiekty A”, które wchodzą w różne interakcje z „obiektami B”. Poznając zasady fizyki rządzące przedmiotami, takimi jak rolki czy proca albo zachowaniem samochodu podczas hamowania, czytelnik nie tylko łatwiej może sobie wyobrazić działanie np. praw dynamiki, ale również uświadamia sobie nieustannie, że fizyka naprawdę opisuje świat dookoła niego i że jest nauką praktyczną a nie zbiorem nudnych rozważań stworzonych po to, żeby utrudnić uczniom życie.

Drugi z tomów, z którymi miałam okazję się zapoznać, to mangowy przewodnik po Wszechświecie. Czytelnik pozna nie tylko Układ Słoneczny, Drogę Mleczną i odległe galaktyki. Będzie mieć też okazję poznania największych kosmicznych tajemnic : ciemnej materii, kosmicznej ekspansji i samego Wielkiego Wybuchu.

W każdym z tomów, oprócz klasycznego komiksu, czytelnicy znajdą również strony ze szczegółowymi omówieniami różnych zjawisk, a zatem część praktyczna, działająca na wyobraźnię, uzupełniona jest przez część teoretyczną, objaśniającą, porządkującą i rozszerzającą dopiero co zdobytą wiedzę. Czyli – poważna nauka tak sprytnie jest wpleciona w zabawne scenki i pełne humoru dialogi, że czytelnik być może nawet nie zauważy kiedy przyswoi solidną dawkę wiedzy na dany temat. Przy czym warto dodać, że odbiorca ma również szansę, niejako w bonusie, zapoznać się z elementami kultury japońskiej, do której odniesienia można znaleźć w książkach pisanych, jak by nie było, przez Japończyków dla Japończyków.

manga guide - japonia-info.pl

manga guide - japonia-info.pl

manga guide - japonia-info.pl

Można zatem powiedzieć, że deklaracja słowna wydawcy prowadzącego, Kiyoshiego Kawabaty, nie jest tylko chwytem marketingowym:

Siła mangi – jako środka komunikacji – jest ogromna. Widać wyraźnie, że jest czymś więcej niż tylko zbiorem słów. Mam nadzieję, że dzięki tej książce Czytelnicy odkryją nową perspektywę Wszechświata i zostaną zainspirowani do zgłębiania jego tajemnic.

Jeśli chodzi o stronę techniczną, przydałoby się przyłożyć większą wagę do korekty (literówki, interpunkcja) i redakcji (niekiedy składnia jest fikuśna a zdania zbyt długie). W kolejnych wydaniach wolałbym nie znajdować takich zdań: „Ponieważ materia, z której zbudowany jest Mars, przypomina budowę Ziemi […].” Zastanawia mnie również, czemu biogram Kopernika, zawarty we Wszechświecie, mówi o nim jako o „astronomie urodzonym w Polsce”. Kepler albo Galileusz są tu, odpowiednio, Niemcem i Włochem. Zatem, o co chodzi? Wierzę, że w kolejnych tomach i wydaniach tych niedociągnięć już nie będzie.

Serię uważam za godną polecenia, szczególnie uczniom, którzy dzięki niej mają szansę utrwalić sobie (i być może również uporządkować) wiedzę w sposób maksymalnie przyjemny i bezbolesny.

W tej chwili, oprócz FizykiWszechświata, dostępne są również książki poświęcone mikroprocesorom i bazom danych. A już wkrótce do kolekcji dołączą: biochemia i biologia molekularna.

„The Manga Guide Fizyka”
tytuł oryginalny: The Manga Guide to Physics
autorzy: Hideo Nitta, Keita Takatsu
tłumaczenie: Małgorzata Dąbkowska-Kowalik, Witold Sikorski
rok wydania: 2018
liczba stron: 232
ISBN: 978-83-01-19722-3
wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
wydanie: 1 (2018)
oprawa: miękka
premiera: 31.01.2018

„The Manga Guide Wszechświat”
tytuł oryginalny: The Manga Guide to the Universe
autorzy: Hideo Nitta, Keita Takatsu
tłumaczenie: Małgorzata Dąbkowska-Kowalik, Witold Sikorski
rok wydania: 2018
liczba stron: 240
ISBN: 978-83-01-19512-0
wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
wydanie: 1 (2018)
oprawa: miękka
premiera: 31.01.2018

https://ksiegarnia.pwn.pl/the-manga-guide

.

 

 

Dziękuję Wydawnictwu PWN za egzemplarze recenzenckie.Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
3 × two =