Manga Guide – „Biochemia” i „Biologia molekularna” – recenzja

The Manga Guide - recenzja - japonia-info.pl

Biologia molekularna i Biochemia to dwie kolejne pozycje z serii The Manga Guide, z którymi miałam okazję zapoznać się dzięki uprzejmości Wydawnictwa PWN. Wcześniej pisałam już o Fizyce i Wszechświecie.

manga guide - japonia-info.pl

The Manga Guide - recenzja - japonia-info.plBiochemia to fascynująca opowieść międzyinnymi o tym, czym jest metabolizm, o elektrowniach organizmu zwanych mitochondriami, transkrypcji DNA, różnych rodzajach RNA oraz o działaniu inhibitorów. W podróż po organizmie czytelnik wybiera się z pomocą przyjaznego robota endoskopowego – Robokota.

Nasz organizm to naprawdę skomplikowana maszyna i procesy, które w nim zachodzą, aby utrzymać nas przy życiu i umożliwić codzienne funkcjonowanie, wcale nie są tak proste, jak nam to przedstawiają nauczyciele podczas lekcji biologii w szkole podstawowej. Trudno mi ocenić, czy Biochemia to, jak pisze Wydawca, pozycja nie tylko dla osób po prostu zainteresowanych tą tematyką, ale również dla studentów medycyny. Z pewnością jednak procesy zachodzące w ludzkim ciele (nie tylko, bo również w np. roślinach) przedstawiono w niej w sposób przejrzysty i uporządkowany, bardzo ułatwiający nie tylko zrozumienie poszczególnych etapów, lecz również połączenie ich logiczną całość. Ponieważ lubię wiedzę praktyczną, szczególnie zainteresował mnie rozdział III: „Biochemia w naszym życiu codziennym”. Dowiemy się z niego nie tylko dlaczego tyjemy, gdy jemy zbyt wiele albo czym są grupy krwi. Ten rozdział przynosi też odpowiedź na pytanie „dlaczego ciasteczka mochi są sprężyste”.

Biologia molekularna to z kolei podróż do krainy DNA, RNA, białek, aminokwasów i nie tylko. Można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o procesach transkrypcji i translacji oraz rolach genów w procesie syntezy białka, elementach, które tworzą nasz kod genetyczny, takich jak nukleotydy, kodony, introny i egzony, procesach replikacji DNA, mitozie i cytokinezie, czy o technologiach genetycznych, jak transdukcja i klonowanie. Poznamy również odpowiedź na pytanie o miejsce genetyki w nowoczesnej medycynie, czyli czym są: spersonalizowana medycyna albo terapia genowa.

manga guide - japonia-info.pl

manga guide - japonia-info.pl

manga guide - japonia-info.pl

To rzeczywiście świetna książka dla osób, które chciałyby rozpocząć pogłębianie wiedzy w zakresie biologii molekularnej. Tak, jak w przypadku Biochemii (i dwóch poprzednich tomów), lekka forma komiksu trafi z pewnością do najbardziej opornych ;-) I, znów jak w przypadku Wszechświata i Fizyki, manga przeplatana jest stronami ze szczegółowymi omówieniami różnych zjawisk. Czyli część praktyczna, działająca na wyobraźnię, uzupełniona jest przez część teoretyczną, objaśniającą, porządkującą i rozszerzającą dopiero co zdobytą wiedzę. Całość podana jest w lekkiej oraz pełnej humoru formie, kładącej nacisk na praktyczny aspekt zdobywanej wiedzy i odnoszącej się do przykładów z życia.

„The Manga Guide Biochemia”
tytuł oryginalny: The Manga Guide to Biochemistry
autor: Masaharu Takemura
tłumaczenie: Małgorzata Dąbkowska-Kowalik
rok wydania: 2018
liczba stron: 268
ISBN: 978-83-01-19819-0
wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
wydanie: 1 (2018)
oprawa: miękka
premiera: 05.03.2018

„The Manga Guide Biologia Molekularna”
tytuł oryginalny: The Manga Guide to Molecular Biology
autor: Masaharu Takemura
tłumaczenie: Małgorzata Dąbkowska-Kowalik
rok wydania: 2018
liczba stron: 236
ISBN: 978-83-01-19791-9
wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
wydanie: 1 (2018)
oprawa: miękka
premiera: 05.03.2018

https://ksiegarnia.pwn.pl/the-manga-guide

Dziękuję Wydawnictwu PWN za egzemplarze recenzenckie.

 

ilustracje: materiały PWN


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
twenty + 20 =