Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento – recenzja książki

bento - recenzja - japonia-info.pl

Przez ostatni tydzień wypróbowywałam przepisy z książki 

„Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento” Malwiny Bareły. Było pysznie!

bento - recenzja - japonia-info.plNa szczęście Autorka nie przekonuje nas, że nie ma prawdziwego bento bez kwiatków z marchewki i Totoro z ryżu ozdobionego kunsztownymi wycinankami z nori. Nie, żebym miała coś przeciwko tym wszystkim małym dziełom sztuki, które cieszą nie tylko podniebienie, ale i oko. Jednak moja praktyczna strona przeważa w tym wypadku – lunchboxy powinny być smaczne, zdrowe, ładnie skomponowane oraz szybkie i łatwe w przygotowaniu.

I takie są też przepisy w tej książce: 64 przepisy na pudełka z drugim śniadaniem i dziewięć przepisów na pyszne koktajle. Wszystkich o nieco bardziej konserwatywnych gustach kulinarnych powinna uspokoić informacja, że zgodnie z tytułem, książka zawiera przepisy inspirowane bento. Oznacza to, że proponowane w niej dania Autorka skomponowała tak, żeby trafiały w polskie gusty.

Ogromną, w mojej ocenie, zaletą całości jest podzielenie przepisów zgodnie z odpowiadającymi im porami roku.  Dzięki temu latem przygotujemy posiłki lekkie a zimą dostarczające nieco więcej energii. Poza tym lepiej wykorzystamy bogactwo natury, ponieważ gotowanie zgodne z porami roku zachęca do korzystania z produktów sezonowych.

bento - recenzja - japonia-info.pl

Ale „Lunchbox na każdy dzień…” to nie tylko zbiór przepisów na ciekawe lunche.  Około ¼ książki to praktyczne porady dotyczące komponowania i przygotowywania pudełek śniadaniowych; doboru składników; gotowania zgodnego z porami roku (w tym robienia przetworów); wykorzystywania „resztek”; przygotowywania domowych mieszanek przyprawowych; planowania posiłków; wyboru, używania i pielęgnacji opakowań na lunche oraz wielu innych zagadnień, które mogą budzić wątpliwości zwłaszcza początkujących bentomaniaków.

Dla tych, którzy jak ja, „jedzą” oczami ważny jest wizualny aspekt publikacji kulinarnych. Pod tym względem książka ta bardzo mi się spodobała. Wydana została w twardej oprawie, na dobrym papierze, z mnóstwem przepięknych zdjęć, które sprawiają, że nawet najwięksi sceptycy dadzą się przekonać, że zdrowe jedzenie może nie jest takie najgorsze.

bento - recenzja - japonia-info.pl

Zalety „bentowania” (wg wstępu Autorki do książki):

 • bento jest zdrowe;
 • to świetny sposób na niemarnowanie jedzenia;
 • pomaga w oszczędzaniu;
 • jesz, gdzie tylko chcesz;
 • wyraża uczucia;
 • może być sposobem na niejadka;
 • pomaga zmienić nawyki żywieniowe;
 • pozwala cieszyć się różnorodnością;
 • jedzenie w bento jest ładne;
 • służy dobru naszej planety;
 • pomaga zadbać o samego siebie.

„Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento”
autor: Malwina Bareła
rok wydania: 2018
liczba stron: 336
ISBN: 978-83-240-5458-9
wydawca: Wydawnictwo Znak Horyzont
wydanie: 1
oprawa: twarda

https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,119306,Lunchbox-na-kazdy-dzien-Przepisy-inspirowane-japo

logo_znak_horyzont - japonia-info.plDziękuję Wydawnictwu Znak Horyzont za egzemplarz przedpremierowy

 

 

ikona wpisu, ilustracja i logo: (c) Wydawnictwo Znak Horyzont


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
2 × three =