Kuchnia japońska dziedzictwem światowym

kuchnia japońska - japonia-info.pl

„Obiekty na liście UNESCO” to temat listopadowej odsłony akcji „W 80 blogów dookoła świata” organizowanej przez blogerów językowo-kulturowych. Pod hasłem „obiekty” postanowiliśmy rozumieć zarówno dziedzictwo materialne, jak i niematerialne. Dlatego ja nie będę opisywać Wam (nawet wybranych) budynków czy miejsc, a napiszę parę słów o tym, że kuchnia japońska jest dziedzictwem światowym.

Kuchnia japońska to tylko jedna z dość licznej grupy rzeczy, które znalazły się na liście UNESCO, a pochodzą z Nipponu. W tej chwili, pod hasłem „Japonia” na liście tej figuruje 21 miejsc, a dalsze dziewięć znajduje się na liście propozycji. To daje Krajowi Kwitnącej Wiśni 12. miejsce na świecie pod względem liczby miejsc uznanych za światowe dziedzictwo (Polska jest na miejscu 16.).

Z kolei lista japońskich elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego obejmuje 24 pozycje, co daje krajowi ich pochodzenia drugie miejsce na świecie. Polski, niestety, na tej liście nie ma wcale.

Kuchnia japońska (和食, washoku) to jeden najnowszych japońskich dopisków do listy UNESCO. Za ważny element światowego dziedzictwa uznana została w 2013 r. Za szczególnie ważny wkład w kulturę światową uznane zostały japońskie potrawy noworoczne. Tu trzeba dodać, że oprócz japońskiej tylko francuska kultura kulinarna znalazła się na tej liście.

Tradycja washoku opiera się na harmonijnym połączeniu umiejętności, wiedzy, praktyki i tradycji. Stanowią one podstawę produkcji, przetwarzania, przygotowania i konsumpcji żywności. Każdy etap wiąże się z duchem szacunku dla przyrody, który jest ściśle związany ze zrównoważonym wykorzystaniem zasobów naturalnych.
Podejście to jest szczególnie dobrze widoczne podczas obchodów Nowego Roku. Do najważniejszego święta w roku Japończycy przygotowują się przygotowując specjalne i pięknie udekorowane potrawy. Wykorzystują do tego świeże składniki, z których każdy niesie jakieś symboliczne znaczenie.


[© 2013 japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa]

zobacz też:

ikona wpisu: Jeremy KeithCC BY 2.0 [przycięto]

Nie zapomnijcie zajrzeć do pozostałych uczestników akcji!

 

w 80 blogów dookoła świata - japonia-info.pl

Austria:

Viennese breakfast – Austria na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Chiny:

Biały Mały Tajfun – Lijiang  

Francja:

Demain,viens avec tes parents – UNESCO

Gruzja:

Gruzja okiem nieobiektywnym – Dziedzictwo narodowe, Dziedzictwo Światowe

Hiszpania:

Hiszpański dla Polaków – Katedra w Salamance i jej nietuzinkowi mieszkańcy 

Irlandia:

W Krainie Deszczowców – Irlandzkie obiekty na liście Unesco

Kirgistan:

Kirgiski.pl – Obiekty UNESCO w Kirgistanie 

Niemcy:

Niemiecki po ludzku – Obiekty na liście UNESCO – ślady rzymskiej kultury w Trier

Szwajcaria:

Szwajcarskie Blabliblu – Obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO w Szwajcarii

Szwecja:

Szwecjoblog – Tu byłam, czyli 3 obiekty z listy UNESCO w Szwecji 

Turcja:

Turcja okiem nieobiektywnym – Obiekty z listy UNESCO- zwiedzamy Efez

Wielka Brytania: 

Blog edukacyjny o angielskim po polsku – W tajemniczym kręgu Stonehenge

English Freak – W 80 blogów, czyli Tower of London jako jeden z obiektów UNESCO w Wielkiej Brytanii

Daj Słowo – Wybrzeże Jurajskie na południu Wielkiej Brytanii

Włochy: 

Studia, parla, ama – W 80 blogów, czyli obiekty UNESCO we Włoszech: ciekawostki

Po Prostu Włoski – Ciekawostki o Wenecji i jej lagunie

Różne kraje:

Enesaj.pl – Turkijskie obiekty UNESCO Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
4 − 1 =