Książę Takahito (Mikasa) kończy sto lat

książę Mikasa - japonia-info.pl

Dzisiaj setne urodziny obchodzi książę Takahito, ostatni żyjący brat poprzedniego cesarza (Shōwa, 昭和).

Książę Takahito (崇仁; pełne imię: Mikasa-no Miya Takahito Shinnō, 三笠宮崇仁親王) urodził się 2 grudnia 1915 r. w Tokio (東京) jako czwarty, ostatni syn cesarza Taishō (大正) i cesarzowej Teimei (貞明).

W czasie wojny służył w Armii Cesarskiej, m.in. w Nankinie. Zachowanie żołnierzy japońskich tak nim wstrząsnęło, że po powrocie do Tokio w 1944 r.  spisał dokument dotyczący zbrodni Japończyków w tym regionie, a po kapitulacji Japonii żądał od swojego brata, cesarza Shōwa, abdykacji i wzięcia odpowiedzialności za wojnę.

22 października 1941 r. poślubił Takagi Yuriko (高木百合子). Para doczekała się pięciorga dzieci: Yasuko (甯子, ur. 1944 r.), Tomohito (寬仁, 1946-2012), Yoshihito (宜仁, 1948-2014), Masako (容子, ur. 1951 r.) i Norihito (憲仁, 1954-2002). Żaden z synów już nie żyje. Natomiast córki, wychodząc za mąż, utraciły tytuły i przestały być członkiniami rodziny cesarskiej. Takahito i Yuriko mają też dziewięcioro wnuków i czworo prawnuków.

Po wojnie książę Mikasa zajął się archeologią oraz językami i historią Środkowego Wschodu, odnosząc sukcesy naukowe. Był m.in. wykładowcą w tym zakresie.

Obecnie jest nie tylko najstarszym żyjącym członkiem japońskiej rodziny cesarskiej, ale również najstarszym żyjącym członkiem wszystkich rodów panujących na świecie.

ikona wpisu: Rekishi-JAPAN – Praca własna, Domena publiczna, Wikipedia [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
19 + 17 =