W krainie japońskich potworów – „Yōkai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej” – recenzja

yokai - japonia-info.pl

Dziś podzielę się z Wami moimi wrażeniami po lekturze książki Yōkai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej Michaela Dylana Fostera, wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

yokai - japonia-info.plDo lektury usiadłam z wypiekami na twarzy, bo yōkai, obok kanji i klasyfikatorów, to moje ulubione tematy związane z Japonią.

Panuje przekonanie, że w dziedzinie wymyślania potworów oraz nadawania tajemniczym zjawiskom „realnych” kształtów, Japończycy nie mieli i nie mają sobie równych. Ich zwierzyniec fantastyczny zamieszkują stwory tak przedziwne, że czasem można by zacząć się zastanawiać, czy osoby, które je wymyśliły, były przy zdrowych zmysłach. A może po prostu opisały coś, co widziały na własne oczy? ;-) Tak czy inaczej, Japonię zamieszkują nie tylko ludzie i bogowie, ale też czarodziejskie zwierzęta, duchy, demony, personifikacje dziwnych zjawisk oraz magiczne, ożywione przedmioty. Trochę ciasno, jak na kraj nie tak znowu wiele większy od Polski. Dlatego też na yōkai można natknąć się praktycznie wszędzie.

Książka Fostera podzielona jest na dwie główne części: „Kultura yōkai” i „Kodeks yōkai”. Pierwsza poświęcona jest yōkai jako zjawisku – pochodzeniu, ewolucji, nazewnictwu, miejscu w folklorze, kulturze i kulturze, studiom nad istotami nadprzyrodzonymi oraz tradycji opowieści z dreszczykiem. To solidna porcja uporządkowanych informacji, która przybliża świat tajemniczych stworów i tłumaczy na czym polega niesamowitość po japońsku. Warto przeczytać tę część, nawet jeśli zamierzało się w tej książce szukać raczej historii o duchach i demonach niż wiedzy o ich kulturowo-antropologicznym pochodzeniu.

Druga część, „Kodeks yōkai”, to rodzaj leksykonu yōkai, w którym znajdziemy informacje o rozmaitych japońskich nadprzyrodzonych stworach. Notki posortowane zostały wg obszarów zamieszkiwanych przez dane yōkai: pustkowia, woda, dom itp. Nie są to krótkie wiadomości dotyczące wyglądu stwora i zakresu jego działalności. Znajdziemy tam też odniesienia kulturowe, porównania podobnych stworzeń z różnych regionów Japonii, kwestie związane z nazewnictwem i ewolucją przedstawiania opisywanego yōkai na przestrzeni wieków. Ta część zaciekawi wszystkich – i tych, którzy są zainteresowani głębszym poznaniem zagadnień związanych z japońskimi duchami i demonami; i tych, którzy chcieliby po prostu dowiedzieć się, co w Japonii straszy.

Książkę bardzo dobrze się czyta. To zasługa tłumaczki, p. Agnieszki Szurek, która posługuje się piękną polszczyzną. Atutem są też wspaniałe ilustracje autorstwa Shinonome Kijina. Są dużym wsparciem dla wyobraźni czytelnika.

yokai - japonia-info.pl

Warto na koniec wspomnieć o pewnych niedociągnięciach, których wydawnictwo klasy WUJ powinno na przyszłość unikać. Po pierwsze literówki. W dobie komputerów nie powinny się zdarzać. Szczególnie w wyrazach obcych (tu: japońskich), ponieważ nie każdy czytelnik musi być obeznany z zasadami niepolskiej ortografii. Druga kwestia to przedziwna zasada dotycząca stosowania kursywy podczas notowania wyrazów japońskich. Autor postanowił używać jej tylko wtedy, gdy dane słowo pojawi się w tekście po raz pierwszy. Niestety, nie trzyma się on konsekwentnie przyjętego przez siebie sposobu zapisu, co daje wrażenie niechlujności tekstu i utrudnia jego śledzenie. Czytelnik nie raz zastanowi się, czemu dane słowo zapisano kursywą, skoro już się ono pojawiało – czy to tylko przeoczenie, czy może wyróżnienie, które czemuś służy? W tym wypadku wydawca powinien w tłumaczeniu przyjąć polskie zasady. Ułatwiłoby to odbiór książki. Po trzecie, brakuje mi w tekście japońskich notacji nazw. Japoniści lubią wiedzieć, jak coś się pisze.

Książkę jednak polecam, jako dobry punkt wyjścia do nabycia pewnej wiedzy nt. yōkai, zwłaszcza że ta tematyka nie doczekała się w języku polskim obszernych opracowań.

.
.
autor: Michael Dylan Foster
tytuł: Yōkai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej
seria: Mundus
ISBN: 978-83-233-4220-5
rok wydania: 2017
stron:336
oprawa: miękka

https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2918,strona,YOKAI_br_Tajemnicze_stwory_w_kulturze_japonskiej,katid,37.html

Dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego za egzemplarz recenzencki.Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
sixteen − five =