Kolejny Japończyk noblistą w dziedzinie medycyny

Yoshinori Ohsumi - japonia-info.pl

Nagrodę Nobla za rok 2016 w dziedzinie medycyny otrzymał Ōsumi Yoshinori (大隅良典) za odkrycia w zakresie mechanizmów autofagii. Jest to 23. nobel dla Japończyków i szósty, jaki zdobyli w dziedzinie medycyny.

Odkrycia Ōsumiego umożliwiły zrozumienie zasad sposobu, w jaki odradzają się składniki komórki oraz otworzyły drogę do zrozumienia procesów fizjologicznych, takich jak adaptacja do głodu czy odpowiedź na zakażenie.

Yoshinori Ohsumi - japonia-info.pl

źródło: Nobelprize.org

Ōsumi urodził się w 1945 r. w Fukuoce. Związany jest z Uniwersytetem Tokijskim (東京大学, Tōkyō-daigaku; w skrócie 東大, Tōdai), przy którym w 1988 r. założył swoją grupę badawczą. Od 2009 r. jest profesorem w Tokyo Institute of Technology (東京工業大学, Tōkyō Kōgyō Daigaku; w skrócie 東工大, Tōkōdai). Na koncie ma publikacje m.in. w Nature, Genes to Cells, FEBS Letters oraz Biochemical and Biophysical Research Communications.

W 2015 r. laureatami Nagrody Nobla zostało dwóch Japończyków: Kajita Takaaki (梶田隆章) oraz Ōmura Satoshi (大村智). Kajita otrzymał nagrodę w dziedzinie fizyki, wraz z Arthurem B. McDonaldem, za odkrycie oscylacji neutrin, która świadczy o fakcie, iż neutrina mają masę. Natomiast Ōmura w dziedzinie medycyny, wraz z Williamem Campbellem, za odkrycia dotyczące terapii infekcji spowodowanych przez pasożytnicze nicienie.

ikona wpisu: 文部科学省ホームページ, CC BY 4.0, Wikipedia


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
11 + seventeen =