Katakana – znaki spoza klasycznego gojūon

katakana - znaki spoza klasycznego gojūon - japonia-info.pl

Pisałam już o katakanie jako takiej. Później dodałam kilka ciekawostek z nią związanych. W obu artykułach znajduje się informacja, że katakana służy, między innymi, do zapisywania wyrazów obcych pochodzących z języków innych niż chiński. Każdemu pewnie od razu świta pytanie, jak Japończycy oddają obce dźwięki dysponując tak ograniczonym systemem głosek? Kiedyś starali się po prostu oddać „ogólne wrażenie” i tak np. „Christmas Eve” (Wigilia) zapisywane było jako クリスマス・イブ (kurisumasu ibu). Teraz częstszą formą, jest bardziej przypominająca oryginał forma クリスマス・イヴ (kurisumasu ivu).

Jak widać z powyższego przykładu, aby uzyskać większą dokładność transkrypcji, należało stworzyć nowy znak katakany, ヴ (dosłownie jest to udźwięcznione ウ; „u”). Pozwala to na oznaczenie w piśmie niewystępującego w japońskim dźwięku „v” (czyli spółgłoski szczelinowej, wargowo-zębowej – w języku polskim „w”). Dźwięków takich jest (a raczej nie ma) w japońskim więcej, stąd potrzeba tworzenia nowych notacji, które choć trochę oddadzą egzotyczne dla Japończyków brzmienia. Warto przy tym pamiętać, że nie są to zupełnie nowe znaki, ale nowe połączenia bądź udźwięcznienia, które nie występują w klasycznej japońszczyźnie. Dzięki temu każdy może łatwo odczytać taki zapis i zapamiętać go do dalszego korzystania.

Należy jednak pamiętać, że wiele wyrazów tak już zadomowiło się w japońskim, że nikomu nie przychodzi do głowy zmienianie ich pisowni. Przykładem może być „kawa” (zapożyczona do japońszczyzny z angielskiego – „coffee”) – piszemy コーヒー (kōhī) a nie np. コーフィー (kōfī).

Poniżej znajduje się spis znaków i połączeń katakany spoza gojūon.

ア行   イェ
[ye]
 ウィ
[wi]
 ウェ
[we]
 ウォ
[wo]
カ行 クァ
[kwa]
クィ
[kwi]
  クェ
[kwe]
クォ
[kwo]
 グァ
[gwa]
 グィ
[gwi]
   グェ
[gwe]
グォ
[gwo]
サ行     スェ
[swe]シェ
[she]
スァ
[swa]スィ
[si / swi]
 
    ジェ
[je]
ズィ
[zi]
 
タ行  ツァ
[tsa]
ティ
[ti]ツィ
[tsi]
トゥ
[tu]チュ
[tyu]
チェ
[che]
ツォ
[tso]
  ディ
[di]
ドゥ
[du]ヂュ
[dyu]
   
ハ行  ファ
[fa]
 フィ
[fi]
 フゥ
[hu]フュ
[fyu]
 フェ
[fe]
 フォ
[fo]
ヴ行  ヴァ
[va]
 ヴィ
[vi]
 ヴ
[vu]ヴュ
[vyu]
 ヴェ
[ve]
 ヴォ
[vo]
ikona wpisu: karendesuyo / CC BY 2.0 [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
5 × five =