Kanji roku 2015

kanji roku 2015 - japonia-info.pl

Znamy już znak 2015 r. Kanji roku został symbol 安 [an].

Znak ten oznacza spokój, pokój, bezpieczeństwo. Jest nawiązaniem do braku bezpieczeństwa na świecie wynikającego z licznych zamachów terrorystycznych, dyskusji nt. bezpieczeństwa narodowego oraz nazwiska obecnego premiera (Abe Shinzō; 安倍晋三).

Kanji roku (今年の漢字; kotoshi-no kanji) wybierane jest od 1995 r. w ogólnonarodowym głosowaniu organizowanym przez Zaidan-hōjin-nihon-kanji-nōryoku-kentei-kyōkai (財団法人日本漢字能力検定協会; japońskie stowarzyszenie propagujące biegłość w kanji). „Zwycięzca” ogłaszany jest podczas specjalnej ceremonii odprawianej w świątyni Kiyomizu (清水).

Kilka słówek ze znakiem roku 2015:

安い [やすい] – yasui – tani

安っぽい [やすっぽい] – yasuppoi – wyglądający tanio; lichy

安定 [あんてい] – antei – stabilność; równowaga

不安 [ふあん] – fuan – niepokój

安心 [あんしん] – anshin – ulga

安全 [あんぜん] – anzen – bezpieczeństwo

平安 [へいあん] – Heian – okres Heian (794 – 1192)

公安 [こうあん] – kōan – bezpieczeństwo publiczne

安らかな [やすらかな] – yasuraka-na – spokojny, zrelaksowany

ikona wpisu: (c) japonia-info.pl

 Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
17 + eight =