Kana – porządek znaków

gojuon - japonia--info.pl

Zwyczajowo kana (zarówno hiragana, jak i katakana), tzn. jej znaki,  zapisywana jest w porządku zwanym gojūonzu (tabela z pięćdziesięcioma dźwiękami).

Jako pierwsze umieszczone są tam wszystkie samogłoski: a, i, u, e, o; a następnie kolejne sylaby, wg tej samej logiki: ka, ki, ku, ke, ko, sa, shi, su, se, so, ta, chi, tsu, te, to itd.

gojuonzu - japonia--info.pl

Kolejność ta została zaczerpnięta bezpośrednio z alfabetu devanāgarī. Najwcześniejsza znana tabela gojūon pochodzi z początków XI w. i jest o jakieś 100 młodsza niż inny sposób wymieniania znaków kany – mnemotechniczny wiersz „Iro-ha…„, złożony ze wszystkich sylab, z których każda użyta została tylko raz.

Zapamiętanie kolejności znaków w gojūonzu ułatwia angielskie zdanie:

Ah! Kana symbols – think now how much you read and write…
ikona wpisu: CC BY-SA 3.0, Wikipedia


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
17 − twelve =