Jōyō-kanji – ciekawostki

joyo-kanji - ciekawostki - japonia-info.pl

Studiowanie jōyō-kanji może przyprawić o ból głowy. Może też być źródłem frajdy i sposobem na gimnastykę umysłu. Najlepszych metod opanowania znaków jest tyle, ile uczących się osób – od kucia na pamięć, po tworzenie fantastycznych historyjek ułatwiających kojarzenie nowych kształtów i pojęć. Poniżej garść ciekawostek, które może trochę osłodzą wysiłek wszystkich kanji-studentów.

 1. Pierwszą oficjalną listę kanji zatwierdziło japońskie Ministerstwo Edukacji w 1923 r.; zawierała ona 1.962 znaki.
 2. Obecnie – po licznych zmianach od pierwszej publikacji – oficjalny spis zawiera 2.136 kanji.
 3. Spis zawiera łącznie 4.388 czytań znaków (w tym 2.352 czytania chińskie [on’yomi, 音読み] i 2.036 czytań japońskich [kun’yomi, 訓読み]).
 4. W jōyō są dwa znaki składające się z tylko jednej kreski: 一 (jeden), 乙 (drugi, następny).
 5. Najwięcej kresek (29) liczy znak: 鬱 (przygnębienie, depresja, melancholia – nomen omen).
 6. Znakiem wskazywanym zwykle jako najczęściej używany jest: 日 (słońce)*.
 7. Co do najrzadziej używanego kanji listy frekwencyjne są mniej zgodne, ale np. duża lista bazująca na japońskiej Wikipedii (http://foosoft.net/research/kanji-freq/) i obejmująca ponad 20.000 znaków, wskazuje na 憬 (tęsknić, dążyć, aspirować, podziwiać).
 8. Najwięcej znaków można znaleźć pod pierwiastkiem: 水 (woda) – 118.
 9. Dziesięć najczęściej występujących pierwiastków to: 水 (woda), 人 (człowiek), 手 (ręka), 木 (drzewo), 口 (usta), 心 (serce), 言 (mówić), 糸 (nić), 刀 (miecz) i 土 (ziemia). Znajdują się one łącznie w ok. 1/3 wszystkich znaków ze spisu jōyō.
 10. Najwięcej czytań mają znaki: 下 (pod): 12; 生 (życie): 12; 明 (jasny): 11.
 11. 72 znaki mają wyłącznie czytania japońskie (kun’yomi).
 12. Powyżej pięciu czytań japońskich (kun’yomi) mają znaki: 下 (pod): 10; 生 (życie): 9; 明 (jasny):  9; 上 (powyżej): 8; 交 (mieszać, łączyć): 7; 揺 (trząść): 7; 冷 (zimny): 7; 汚 (brudny): 6.
 13. Najwięcej czytań chińskich (on’yomi) ma znak: 納 (ustalić): 5.
 14. Znaki w jōyō utworzone przez Japończyków (kokuji, 国字): 働 (pracować), 込 (być zatłoczonym), 匂 (pachnieć), 畑 (pole uprawne), 腺 (gruczoł), 峠 (przełęcz), 枠 (rama), 塀 (ściana) i 搾 (ściskać, wyciskać).
 15. Kokuji, które mają także chińskie czytania: 働, 搾.
 16. Kokuji, które mają… wyłącznie chińskie czytania: 腺, 塀.
 17. Kanji, które wymagają najwięcej znaków kany do zapisania swojego brzmienia: 承 (5+1: 承る → うけたまわ•る; usłyszeć, dowiedzieć się, otrzymać), 政  (5: まつりごと; władza, rządzenie) ,  志  (5: こころざし; wola, intencja, motyw).

* wg list frekwencyjnych bazujących na danych z dzienników; listy frekwencyjne oparte na zawartości japońskiej Wikipedii zaczynają się od znaku 年 (rok), co raczej nie dziwi w kontekście tego medium; lista stworzona na podstawie powieści (http://foosoft.net/research/kanji-freq/) wskazuje na znak 人 (człowiek).

zobacz też:

ikona wpisu: Pietro Zuco / CC BY-SA [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
5 × 5 =