Język japoński – informacje podstawowe

język japoński - japonia-info.pl

Japoński (nihon-go; 日本語) to rodzimy język mieszkańców Wysp Japońskich. Jest to język wschodnioazjatycki, o nie ustalonej przynależności genetycznej.

Istnieją teorie wiążące japoński z językami ałtajskimi, malajo-polinezyjskimi lub uznające go za nie powiązany z żadnym językiem (izolowany). Najbardziej popularna jest ostatnio teoria uznająca japoński za język o mieszanych cechach genetycznych: ałtajskich (zwłaszcza składnia) i malajo-polinezyjskich (zwłaszcza morfologia i słownictwo).

Wyróżnia się trzy etapy rozwoju japońszczyzny: starojapoński (ok. III-XI w. n.e.), średniojapoński (XII-XV w.) i nowojapoński (od XVI w.).

W XIX w. powstała ogólnonarodowa odmiana języka japońskiego, oparta o dialekt tokijski.

ikona wpisu: karitsuCC BY-SA [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
19 − twelve =