Japońskie urban legends, cz.2

japońskie urban legends - japonia-info.pl

Japońskie urban legends (toshi-densetsu; 都市伝説) to temat rzeka, ponieważ w tym zakresie fantazja i pomysłowość Japończyków nie znają ograniczeń. Przedstawiam drugą garść ciekawych historii.

  1. Gozu

Gozu (牛頭), czyli krowi łeb, to legenda związana z fikcyjnym opowiadaniem „Krowi łeb”. Opowiadanie to miałoby być tak straszne, że każdego, kto je przeczyta, doświadcza niezwykle silnego przerażenia. Przerażenie to nie słabnie z czasem, a wręcz przeciwnie – narasta, tak że ofiara coraz mocniej dygocze ze strachu przez kolejne dni. Aż w końcu umiera. Biedak nie jest, na szczęście, w stanie powtórzyć nikomu opowieści, ponieważ natychmiast po jej przeczytaniu zapomina treść – pozostaje mu tylko wszechogarniająca panika.

Oczywiście nikt nie widział na oczy tekstu opowiadania (np. wśród rzeczy pozostały po domniemanych ofiarach), ale są nawet teorie, że jest ono nieopublikowaną nowelką Komatsu Sakyō (小松左京) – autora m.in. Zatonięcia Japonii (Nihon-chimbotsu; 日本沈没).

  1. Park Inokashira

W parku Inokashira (井の頭) w Tokio (東京) znajduje się staw cieszący się złą sławą wśród zakochanych. Legenda mówi, że każda para, która wybierze się razem na przejażdżkę łódką po tym jeziorku, rozstanie się. Klątwę przypisuje się charkterkowi bogini Benzaiten (弁才天) czczonej w pobliskim przybytku. Mimo że jest ona jednym z Siedmiu Bóstw Szczęścia (Shichi Fukujin; 七福神), jest zazdrosna o szczęśliwą miłość śmiertelników. Benzaiten patronuje mądrości, pięknu i sztuce (ze szczególnym uwzględnieniem muzyki), kupcom, spekulantom i hazardzistom oraz bierze w obronę kobiety zdradzone, porzucone lub samotne. Szczęśliwe mężatki powinny natomiast omijać jej chramy.

  1. Fatalny kurs

Historia opowiada o taksówkarzu pracującym na nocną zmianę. Niespodziewanie z ciemności wyłania się postać, która macha tak, jak to się zwykle robi dając znak taksówce, żeby się zatrzymała. Pasażer siada na tylnym siedzeniu i zamawia kurs do miejsca, o którym kierowca nigdy wcześniej nawet nie słyszał. Taksówkarz prosi o wskazówki i osoba z tyłu pokierowuje nim tak, że w końcu wyjeżdżają za miasto, w bezludną i nieoświetloną okolicę. Kierowca odwraca się do pasażera, żeby upewnić się, że dobrze jadą, ale tylne siedzenie jest puste, a taksówka spada z urwiska, na które właśnie jechała…

  1. Klątwa Czerwonego Pokoju

Wyobraźcie sobie, że surfujecie po Internecie, aż nagle, nie wiadomo czemu, na ekranie komputera wyskakuje pop-up z obrazkiem – czerwone tło z japońskim napisem あなたは—好きですか? (anata-wa… suki desu-ka? – czy lubisz…?) A z głośników odzywa się głos powtarzający to samo pytanie, nawet po zamknięciu okienka. W końcu głos pyta „Czy lubisz czerwone pokoje?” (anata-wa akai heya-ga suki desu-ka? あなたは赤い部屋が好きですか? ) i milknie. Podobno każdy, kto tego doświadczył, był w niedługim czasie znajdowany martwy w swoim pokoju. A ściany pomieszczenia były pomalowane na czerwono krwią ofiary…

Legenda powstała w oparciu o japońską animację pokazującą historią dwóch studentów, którzy przeglądali Internet i natrafili na fatalny czerwony pop-up. Gdybyście mieli ochotę ją obejrzeć, to znajduje się tu: http://www.geocities.co.jp/SiliconValley/4358/red_room1.html (po japońsku). Jeśli macie słabe nerwy, zablokujcie najpierw wyskakujące okienka. Animacja (i legenda) zyskała na popularności, gdy okazało się, że był to jeden z ulubionych filmików nieletniej morderczyni z Sasebo.

  1. Kunekune

Kunekune (クネクネ) to rodzaj południcy. Jest to ledwo dostrzegalny biały obiekt, przypominający długi pas papieru lub materiału łopoczący na silnym wietrze. Widywany jest na polach ryżowych w gorące letnie popołudnia, również te bezwietrzne. Ludzie wierzą, że każdy, kto spróbuje podejść do tego czegoś, albo – co gorsza – dotknąć go, umrze. W najlepszym przypadku – zwariuje.

ilustracja: (c) japonia-info.pl

zobacz też:Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
eight − 7 =