Japońskie „miejsca ukrytego chrześcijaństwa” zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

unesco 2018 - japonia-info.pl

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO powiększyła się niedawno o 19 pozycji, w tym jedną z Japonii.

Są to miejsca związane z historią tzw. ukrytego chrześcijaństwa, znajdujące się w rejonie Nagasaki (pref. Nagasaki) i Amakusy (pref. Kumamoto) oraz na okolicznych wyspach Gotō,  Hisaka, Naru, Kashimagashira, Nozaki, Kuroshima) – 長崎と天草地方の潜伏キリシタン関連遺産 [ながさきとあまくさちほうのせんぷくキリシタンかんれんいさん; dziedzictwo związane z ukrytym chrześcijaństwem regionu Nagasaki i Amakusy].

W 2007 r. zaproponowano dopisanie do listy UNESCO aż 26 miejsc w tym rejonie związanych z ukrytymi chrześcijanami. W trakcie procesu zatwierdzania liczba ta została mocno zredukowana. W efekcie na liście znalazły następujące obiekty i miejsca:

 1. katedra Ōura (大浦天主堂; Ōura-tenshudō) w Nagasaki;
 2. kościół Shitsu (出津教会堂; Shitsu-kyōkaidō) w Nagasaki;
 3. kościół Ōno (大野教会堂; Ōno-kyōkaidō) w Nagasaki;
 4. pozostałości zamku Hara (原城跡; Hara-jō-seki) w Minamishimabarze;
 5. kościół Kuroshima (黒島天主堂; Kuroshima­-tenshudō) w Sasebo (wyspa Kuroshima);
 6. miejsca kultu i osada na wyspie Nakae (中江ノ島の聖地と集落; Nakae-no Shima seichi-to shūraku);
 7. miejsca kultu i osady na wyspie Hirado (平戸島の聖地と集落; Hirado-no seichi-to shūraku);
 8. stary kościół Nokubi (旧野首教会; Kyū-Nokubi-kyōkai) na wyspie Nozaki;
 9. kościół Kashiragashima (頭ヶ島天主堂; Kashiragashima-tenshudō) w Shinkamigotō (wyspa Kamigotō);
 10. stary kościół Gorin (旧五輪教会堂; Kyū-Gorin-kyōkaidō) w Gotō (wyspa Hisaka);
 11. kościół Egami (江上天主堂; Egami-tenshudō) w Gotō (wyspa Naru);
 12. osada Sakitsu w Amakusie (天草の﨑津集落; Amakusa-no Sakitsu-shūraku).

Warto przy okazji wspomnieć o innym wpisie z tej samej edycji rozszerzania Listy – Komitet zadecydował o powiększeniu terenu znajdującego się już na liście regionu Sichote-Aliń (wchodnia Rosja, między Morzem Japońskim a dolnym biegiem Ussuri i Amuru). Jest to nie tylko teren występowania i ochrony tygrysów syberyjskich i puchaczy japońskich. To właśnie w ussuryjska tajga jest miejscem, w którym rozgrywają się wydarzenia autobiograficznej powieści Władimira Arsenjewa, Dersu Uzała, która stała się podstawą filmu Akiry Kurosawy z 1975. Film ten został nagrodzony w 1976 r. Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

ikona wpisu: Sapphire123自ら撮影, CC 表示-継承 3.0, Wikipedia [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
17 − seven =