Japoński w Dwójce

japoński w Dwójce - japonia-info.pl

Portal japonia-info.pl i nasz facebookowy fanpage – Japonia.Nihon – objęły patronatem mediowym Dzień Kultury Japonii oraz Świata Mangi i Anime w II LO im. Gabriela Narutowicza w Łodzi (ul. Nowa 11/13). Organizatorzy zapraszają 11 kwietnia, w godzinach 10:00 – 18:00.

Atrakcje tegorocznej edycji to, m.in.:

Shodo and sumi-e Performance (Pokaz malarstwa i kaligrafii japońskiej) 

Sumi-e to monochromatyczne malarstwo japońskie a shodo – kaligrafia japońska. Obie formy to przede wszystkim sztuka koncentracji i ćwiczenia własnego charakteru. Będzie to świetna okazja, aby dowiedzieć się czym jest sumi-e i shodo, poznać technikę i materiały a później zobaczyć jak powstają pełne prostoty i ducha prace sumi-e malowane czarnym tuszem, a także artystyczne i pełne ekspresji kaligrafie. A wszystko to na dużych kartkach papieru przy dźwiękach muzyki.

Japanese body art

Japońska kaligrafia lub malarstwo na Twoim ciele? Chcesz mieć haiku na plecach lub ręcznie wykaligrafowane swoje imię na dłoni? A może kwitnącą gałązkę wiśni lub zielonego bambusa? Czemu nie. Jeśli chcesz mieć niepowtarzalny (zmywalny) tatuaż i stać się częścią dzieła sztuki, daj swoje plecy, rękę, nogę lub inną część ciała do tego, aby być wykaligrafowanym i wymalowanym.

Warsztaty malarstwa sumi-e – kwiaty wiśni

Malarstwo sumi-e to medytacyjna forma malowania po japońsku czarnym tuszem. Poznasz zasady, sprzęt i technikę tworzenia prac, pochodzących z Twojego wnętrza. Popatrz jak osiągnąć wewnętrzną harmonię, równowagę i spokój. Osiągnięcie ekspresji przy użyciu jedynie dwóch kolorów – czarnego i białego jest doskonałym ćwiczeniem dla wyobraźni.

Opowiadania – robisz to dobrze

„Hej, przecież na tym temacie da się jeszcze zrobić dwa hektary fabuły”. Owszem, ale zanim zasiądziesz do pisania własnego opowiadania lub fan-fiction, dobrze byłoby wiedzieć, jak się do tego zabrać od właściwej strony.

Martwy Charmander

Pokemony widział i zna każdy. Scena umierającego Asha w „Zemście Mewtwo” ma już nawet swoje porównanie z umierającym Mufasą… Ale czy wszyscy wiedzą, że Pokemony skrywają liczne, przerażające sekrety?

RPG na każdą okazję

Czy nie marzyliście czasem, by wcielić się w waszego ulubionego bohatera anime lub mangi? Fabularne gry wyobraźni nie tylko na to pozwalają bez cyber-gogli z SAO, ale na dodatek umożliwiają kreowanie własnej, nawet bardzo odrębnej od oficjalnej i kanonicznej, fabuły. Uśmiech i mrug w stronę yaoistek.

Shingeki no bahamut – niby karcianka, ale anime świetne

Nie, nie Jegery, nie Tytany ani Sweating Princes. To najprawdziwszy atak Bahamuta…niee, nie z Final Fantasy. Panel o anime dowodzącym, ze animacje oparte na kraciankach to nie tylko dziecinne gry w karty, faraony, a prawdziwe demony, prawdziwe smoki, a nawet prawdziwa Joanna d’Arc.

Dinozaury anime, czyli posmak młodości

Są takie anime, których się nie nie zna. Taki Onizuka albo Evangelion czy też Tsubasa. Jest ich więcej i mogę poręczyć, ze mimo kreski fabuła jest zacna.

Bishe, bishe wszędzie, czyli historia ciastków

Od pokoleń kanon męskiego piękna był zmieniany ale czy aż tak bardzo? Od Zelgadissa przez Zagato aż do Sebastina i Harusia, pełen wachlarz samczego cudu! Jest w czym wybierać ale warto sobie to jakoś uporządkować. Skrótem: panel o ciastkach w anime.

Okres sengoku w anime, czyli samuraje łamiący prawa fizyki

Sengoku Basara, Brave 10, Sengoku Collection i wiele innych to anime opowiadające bądź toczące się w okresieSengoku czyli wojnie lordów o dominację nad ryżolandią. Każde z nich jest inaczej pokazane ale mają jedną wspólną cechę: brak fizyki. Niemal dosłownie. Każdego zainteresowanego alternatywą dla tej ponurej ery zapraszam na panelo-projekcję.

The Resistance vs Wilkołaki – Warsztaty Blefowania

Gdy stara dobra Mafia odchodzi w cień na jej miejsce wkraczają nowe gry towarzyskie wymagające troszkę kombinowania, manipulacji i uzależniającej dawki blefowania. Przyjdź i poznaj dwie gdy podbijające fandom mangowy oraz fantastyczny!

Cztery sezony anime

W ciągu ostatniego roku wyszło wiele serii anime i czasem ciężko jednoznacznie określić za co się zabrać. Na tym panelu poznacie kilka wartych uwagi tytułów z ostatniego roku.

Ważne wydarzenia w Japoni

Co, jak, gdzie i kiedy? Najważniejsze święta i festiwale kultywowane w Japonii.

Słodycze w Japonii

W Kraju Kwitnącej Wiśni możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze określenia słodyczy, zwykle nazywane są kashi, najczęściej wymawiane z przedrostkiem honoryfikatywnym o-, czyli – okashi,  tradycyjne japońskie wyroby cukiernicze natomiast nazywa się mianem wagashi, z kolei te w stylu europejskim – yōgashi.

Oprócz wprowadzenia do niezwykłego świata japońskich słodyczy na panelu znajdzie się trochę ciekawostek o postrzeganiu europejskiego cukiernictwa przez mieszkańców Kraju Wschodzącego Słońca, walentynkowych czekoladkach czy słodkościach pojawiających się w mandze i anime. Poznaj słodką stronę Japonii!

Oda Nobunaga i historyczne motywy w anime

Japonia jako kraj wyspiarski posiada bogatą kulturę i historię niepodobną do niczego innego. Lata życia na geograficznym wygnaniu sprawiły że bohaterowie Europy – tacy jak Napoleon są zupełnie nieznani, kwitnie zaś kult Ody Nobunagi i Shinsengumi. Dla odbiorcy spoza azjatyckiego kręgu kulturowego są to postaci absolutnie nieznane. Z równie nieznanych powodów twórcy anime upodobali sobie karutę, epokę Edo i wymienianie dat w systemie nengo co odbiorcę casualowego może przyprawić o niemały zawrót głowy. Pod wpływami chińskimi i koreańskimi sztuka Japonii zaczęła zmieniać się na modłę buddyjską. Bóstwa szintoistyczne zyskały zupełnie nową twarz. Najczęściej wspominaną boginią zdaje się być bogini Amaterasu – bogini słońce. Kim była i co miała wspólnego z Hachimanem?

Magiczny Świat Pisma Japońskiego

Historia pisma japońskiego sięga początków piątego wieku naszej ery. Wtedy też do Japonii z Chin dotarły kanji. Następnie, na przestrzeni wieków, pojawiły się miękka, „damska” hiragana oraz ostra, „męska” katakana.  Obydwa sylabairusze zawierają po 48 znaków. Magiczny świat kanji zawiera ich zdecydowanie więcej, bo aż 85 tysięcy w Chinach, na wyspach używa się zaś około 2000/3000. Wielkie kroniki zapisano za pomocą man’yogany, a więc chińskich kanji o wartościach fonetycznych zgodnych z słowami, niekoniecznie znaczeniami. Do tego dochodzi także furigana, a więc drobne podpisy w hiraganie nad znakami kanji. Prelekcja poświęcona będzie krótkiej historii każdego z rodzajów pisma, wprowadzeniu do czytania znaków kanji i ich wieloznaczeniowości oraz pierwotnym symbolom które wyewoluowały w obecne uproszczone znaki, współczesnemu użyciu znaków hiragany i wprowadzeniu do katakany.

Mahou – na przestrzeni lat

Kto jest zainteresowany magią? Pytam się was JA, władca wszechmocnego dżina i mój kumpel od motylków! Czarodzieje i czarodziejki… łączcie się! Przybądźcie na nasz panel, gdzie magia jest legalna. Rozsiądźcie się wygodnie przed naszym obliczem, a my wam opowiemy o różnych magach, ich światach i magii jaką władają. Zaczynając od ślicznych dziewcząt w strojach żeglarskich, co to pewien kot ich prowadził, przez wybuchowych i pełnych energii magów z pewnej gildii co się od gadziego ogona zwali, aż po najnowsze dzieła powiązane z czarami, a motywem przewodnim ich – miłość. Posłuchacie, popatrzycie na screeny, obejrzycie gify oraz krótkie filmiki związanie z niektórymi tytułami. Podczas tych dwóch godzin pełnych magii, postaramy się was czegoś nauczyć, ale… może i wy nauczycie czegoś nas?

Czarny, czy biały? Czyli o postaciach tak „dobrych” jak/czy „złych”

Prokurator wstał i zakrzyknął: „Winny!”. Adwokat cicho siedział i czekał na idealny moment by wtrącić się donośnym: „Sprzeciw!”.

 -Tyś przecie adwokatem samego diabła!

 -A ty chcesz osadzić niewinnego!

 Winny czy nie? Dobry czy zły? Biały czy czarny? Ta sprawa może przesądzić o ICH przeznaczeniu. Prokurator i adwokat z zażartym tchem będą walczyć na żarty! Kto ugnie się w obliczy przytłaczających dowodów rzeczowych? Komu pierwszemu wyczerpią się argumenty? Nadszedł czas sądu ostatecznego. Broniąc bądź oskarżając wybraną przez nas postać ostatecznie i definitywnie zadecydujemy: wróg, czy sprzymierzeniec?

Czy publika pomoże nam rozwiązać tę sprawę?

Wizerunek mangi i anime w polskich mass mediach – refleksja historyczna

W ciągu ostatnich dwudziestu lat podejście polskich mediów do tematu mangi i anime ewoluowało od postawy skrajnie negatywnej, wręcz wrogiej do nastawienia neutralnego lub nawet przychylnego. W niniejszej prelekcji chciałbym omówić przyczyny tej zmiany oraz zaprezentować jej momenty przełomowe wykorzystując w tym celu analizę różnorakich materiałów prasowych oraz audiowizualnych nagrań audycji telewizyjnych. Punktem wyjścia dla uwag przedstawionych w poniższej prelekcji będzie treść serii artykułów opublikowanych w latach 1997-1999 na łamach takich niebranżowych czasopism jak CKM, Film, Polityka czy Wprost. Komu zawdzięczamy stereotypy i… jak to wszystko wygląda w oczach starego fana?

Kultura jedzenia w Japonii

Czy zdarzyło się wam kiedyś pójść do restauracji, i dostać nieapetycznie wyglądające i nie smaczne danie, przygotowane po linii najmniejszego oporu? Zapewne tak i to nie raz. W Japonii nigdy by was to nie spotkało. Japończycy przywiązują ogromną wagę do jedzenia i sposoby jego podania. Ich potrawy zachęcają nie tylko zapachami ale i wyglądem. Od najprostszego drugiego śniadania (Bento), przez budkę z jedzeniem, a kończąc na luksusowej restauracji, oni zrobią wszystko by tylko zadowolić klienta. Produkowane są specjalne pudełka, foremki a nawet wykałaczki, do przystrajania posiłków Na każdym rogu stoi automat z napojami. Spotkanie z przyjaciółmi organizuje się przy okonomiyaki. Na specjalne okazje są przygotowywane nie codzienne potrawy. Przywiązuje się tam wielką uwagę do wszystkiego, na przykład miseczka z ryżem powinna stać po lewej a z zupą po prawej. Podczas jedzenia zupy powinno się siorbać. Co powiedzieć na początku posiłku? Ile nałożyć obie na talerz? Jak dodawać sos? Czy w restauracji dać napiwek? Co to jest nihonshu? To i wiele innych rzeczy zostanie omówione na panelu.

Kluby, konwenty, spotkania – stwórz co zechcesz

Zastanawiasz się jak założyć założyć Klub dla fanów M&A i kultury japońskiej? Nie wiesz skąd zebrać członków? Nie masz pomysłów na zajęcia? Może chcesz zorganizować konwent? Tutaj dowiesz się wszystkich podstawowych rzeczy.

Jaka to melodia?

Lubisz słuchać muzyki z anime? Znasz wszystkie openingi i endingi na pamięc? Jesli tak to przyjdź i spróbuj swoich sił!

Stan Sakai czyli Japonia w amerykańskim komiksie

Stan Sakai to Japończyk który większość swego życia spędził w Ameryce. W świecie komiksów obraca się już od lat osiemdziesiatych, nieprzerwanie tworząc swoją sztandarową sagę o króliku-szermierzu, Usagim Yojimbo. Mogło by się to wydawać śmieszne, ale pod zezwierzęconymi postaciami bohaterów kryje się potężne kompendium o zwyczajach i życiu w feudalnej Japonii, na którym Stan zna się jak mało kto

Everything I need to know, I learned from video games

Krótka pogadanka o Game Center CX.

Jaka to melodia – 8-bit edition

Sama nazwa wskazuje, co i jak. Muzyka z anime i nie tylko.

Więcej informacji na stronie Wydarzenia: http://japonskiwdwojce.wix.com/dzien i na Facebooku: https://www.facebook.com/japonskiw2lo.Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
3 + 1 =