Japoński Nowy Rok

japoński Nowy Rok - japonia-info.pl

Nowy Rok (o-Shōgatsu) to najważniejsze święto w Japonii, trwające trzy dni (1 – 3 stycznia), chociaż większość firm ma wolne już od 29 grudnia. Jest to najbardziej rodzinne ze świąt, spędzane najchętniej w domu. Jest to również jedna z dwóch okazji w roku, kiedy bezwzględnie powinno się wysłać krewnym, przyjaciołom, bliższym i dalszym znajomym oraz współpracownikom (a także np. klientom) kartkę z życzeniami. Co ciekawe, kartki te, oznaczone czerwonym napisem „nenga” (年賀状; życzenia noworoczne), dostarczane są przez pocztę do adresatów rankiem 1 stycznia.

Ponieważ rok uznawany jest za okres zamknięty, a jego początek jest symbolicznym początkiem wszystkiego, nie należy w nowy rok wchodzić z zaległościami, zwłaszcza z długami finansowymi. Trzeba również przejść między latami bez balastu starych trosk i zmartwień, co ułatwiają przyjęcia zwane  bōnenkai (忘年会; przyjęcia dla zapomnienia [starego] roku). I nie wolno zapomnieć o gruntownych porządkach, podczas których usuwa się z domu wszelkie śmiecie.

Aby zapewnić sobie powodzenie w nowym roku, ludzie przystrajają wejścia i bramy ozdobami zwanymi kadomatsu (門松), zrobionymi z bambusa, sosny i śliwy – roślin uznawanych za szczególnie szczęśliwe i przyciągające pomyślność i długowieczność. Wizerunki tych roślin pojawiają się również jako noworoczne ornamenty.

W wigilię Nowego Roku podaje się makaron gryczany (toshikoshi-soba; 年越しそば), który ma zapewnić długowieczność. O północy w świątyniach buddyjskich uderza się 108 razy w dzwony (joyanokane; 除夜の鐘), co ma uwolnić wiernych od 108 grzechów.

Nowy rok należy zacząć podziwiając pierwszy wschód słońca (hatsu hi-no de; 初日の出), najlepiej na brzegu morza. Wierzy się, że na podstawie tego pierwszego wschodu można wyrokować o całym nadchodzącym roku. Pomyślność na cały rok zapewnia też modlitwa do bóstw o opiekę podczas pierwszej wizyty w świątyni (初詣; hatsumōde). Uważa się również (podobnie jak w Polsce), że „jaki Nowy Rok, taki cały rok”. Dlatego też Japończycy dokładają wszelkich starań, żeby o-Shōgatsu upłynęło im w miłej atmosferze, na zabawach i jedzeniu przysmaków. Należy również unikać pracy i dlatego gospodynie przez trzy dni świąt serwują wyłącznie zimne, przygotowane uprzednio dania (お節料理; o-sechi ryōri).

Tradycyjnymi rozrywkami uprawianymi podczas o-Shōgatsu są: hanetsuki (羽根突き), takoage (凧揚げ) i karuta (カルタ). Hanetsuki to gra w paletki, takoage – puszczanie latawców, a karuta to rodzaj gry w karty.

zobacz też:

ikona wpisu: Kanko / CC BY 2.0 [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
three × 5 =