Japonia: trzy słynne ogrody

trzy słynne ogrody - japonia-info.pl

Japonia kocha rankingi, listy, zestawienia i… trójki. Stąd też taka popularność w tym kraju list „trzech najwspanialszych…”, „trzech najpiękniejszych…”, „trzech najsłynniejszych…”. Najbardziej znaną tego typu listą są „trzy najpiękniejsze widoki Japonii”, czyli „japoński malowniczy tryptyk” (Nihon-sankei; 日本三景), który tworzą: Amanohashidate, Itsukushima i Matsushima.

Kolejną sławną trójką są „trzy słynne ogrody” (sammeien; 三名園): Kairaku-en (偕楽園), Kenroku-en (兼六園) oraz Kōraku-en (後楽園).

Kairaku-en

Ogród ten znajduje się w Mito (水戸; pref. Ibaraki 茨城). Został założony w 1841 r. przez lokalnego daimyō (大名), Tokugawę Noriakiego (徳川斉昭). Od początku był – w przeciwieństwie do Kenroku-en i Kōraku-en – ogrodem dostępnym dla wszystkich. Największą atrakcją ogrodu są kwitnące śliwy (ume; 梅) i wtedy też się tam wybrać, zwłaszcza że sezonowi ukwieconych śliw towarzyszy Festiwal Śliw w Mito (Mito Ume Matsuri; 水戸梅) – coroczna impreza urządzana w dniach 20 lutego – 31 marca. Oprócz śliw warto szczególną uwagą obdarzyć bambusowy zagajnik, cedry oraz pawilon Kobuntei (好文亭).

trzy słynne ogrody - kairaku-en - japonia-info.pl

ilustracja: Kanohara (talk) – Own work, Public Domain, Wikipedia

Kenroku-en

Ogród położony w Kanazawa (金沢; pref. Ishikawa石川). Powstał w XVII w.  Od 1871 r. udostępniony jest publicznie. Słynie z tego, że jego założenie zgodne jest z sześcioma zasadami chińskiej sztuki ogrodniczej (兼六) – oferuje: przestrzeń, odosobnienie (spokój), atmosferę starożytności, oryginalność, wodę i widoki. Najsłynniejszymi symbolami ogrodu są: dwunoga kamienna latarnia (kotoji-tōrō; 徽軫灯籠) nad stawem Kasumi-ga Ike (霞ヶ池) oraz yukitsuri (雪つり) liny chroniące zimą drzewa przed nadmiernym obciążeniem śniegiem. W ogrodzie tym znajduje się też najstarsza fontanna w Japonii.

Ogród warto zwiedzać zarówno wiosną, podczas hanami, jak i jesienią, w czasie momijigari.

trzy słynne ogrody - kenroku-en - japonia-info.pl

ilustracja: Daderot at the English language Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link

Kōraku-en

Ogród umiejscowiony jest w Okayamie (岡山; pref. Okayama 岡山), na rzecznej wyspie. Został założony w 1700 r. przez Ikedę Tsunamasę (池田綱政), daimyō tych ziem. Kōraku-en to ogród spacerowy (回遊式庭園; kaiyūshiki-teien), oferujący spacerowiczom szereg odmiennych scenerii i  zupełnie nowych widoków. Jego punktem centralnym jest staw Sawa-no Ike (沢の池), którego otoczenie urządzono tak, aby przywoływało na myśl okolice jeziora Biwa (Biwa-ko; 琵琶湖) w okolicach Kioto (京都). Z kolei pobliski zamek wkomponowano w widoki ogrodu jako tzw. „krajobraz zapożyczony” (借景). Ciekawostką jest też wkomponowane w założenie poletko ryżowe i położona powyżej niego mini-plantacja herbaty.

trzy słynne ogrody - koraku-en - japonia-info.pl

ilustracja: 663highlandOwn work, CC BY 2.5, Wikipedia
ikona wpisu: Endroit at the English language Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Wikipedia [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
20 + four =