Japonia: demonstracja przeciwko Bożemu Narodzeniu (kurisumasu)

kurisumasu - japonia-info.pl

Wczoraj ulicami tokijskiej dzielnicy Shibuya (渋谷) przemaszerowała grupa mężczyzn, którzy protestowali przeciwko komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia (kurisumasu, クリスマス).

I nie byli to bynajmniej japońscy fundamentaliści chrześcijańscy, a panowie zrzeszeni w Kakumei-teki himote dōmei (革命的非モテ同盟; Rewolucyjna Liga Nieatrakcyjnych dla Kobiet, w skrócie Kakuhidō, 革非同). Grupka dwudziestu mężczyzn poskandowała hasła przeciwko komercjalizacji i po niecałej godzinie rozeszła się do domów

Ponieważ w Japonii chrześcijanie to ok. 2% społeczeństwa, Boże Narodzenie nie ma tam w powszechnej świadomości żadnego wydźwięku religijnego. Bardziej jest to okazja do promocji, zakupów oraz spotkań z ukochanymi. Można wręcz powiedzieć, że dla młodych ludzi są to walentynki (albo) bis. Zakochani umawiają się na romantyczne kolacje i wymieniają się podarunkami. Do nich kierowana jest okolicznościowa oferta sklepów i lokali. To właśnie powoduje, że członkowie Kakuhidō nie lubią tych świąt. Jak sami twierdzą – czują się wtedy dyskryminowani i mają wrażenie, że wytyka im się ich samotność. Dlatego też na miejsce swojego protestu wybrali Shibuyę – dzielnicę, która z zakupami i rozrywką kojarzy się nawet osobom, które nigdy w Tokio nie były.

Prócz tego Boże Narodzenie jest dla członków Kakuhidō zbyt niejapońskie i – jako takie – jest podwójnie wrogie i tym bardziej uderza w japońskich samotnych mężczyzn. Najlepiej, wg Ligi, byłoby je w ogóle usunąć z japońskich ulic i ew. pozostawić do obchodzenia zainteresowanym religijnym aspektem tych dni. Zarzuty niejapońskości (i przez bycie to z definicji przeciwko japońskim singlom) stowarzyszenie stawia również innym popularnie obchodzonym okazjom, np. walentynkom. Przed 14 lutego Kakuhidō organizuje przemarsz przeciwko „kapitalistycznym krwiopijcom produkującym czekoladę”. Tego typu hasła pojawiają się dlatego, że Liga mocno bazuje na marksistowskiej wizji świata.

Kakuhidō została utworzona w 2006 r. przez Furusawę Katsuhirō (古澤克大). Został on rzucony przez dziewczynę w Boże Narodzenie, a po przeczytaniu Manifestu Komunistycznego doszedł do wniosku, że brak popularności u płci przeciwnej to kwestia klasowa…

strona Kakuhidō: http://kakuhidou.fumizuki.net/

ikona wpisu: anko.gaku_ula / CC BY 2.0 [przycięto]

 Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.4 Komentarze

  1. O jeżu jeżu, miałam takiego jednego Japonczyka. Drogim panom życzę, żeby seks roboty szybko wyszły na rynek…. Nawiasem, jestem nową na tym blogu i raczej zostanę na dłużej!

    • W Japonii to w sumie kolejne święto zakochanych, więc odrzuceni single mogą czuć się nieco nieswojo w te dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
14 − fourteen =