IV Miesiąc Języków

IV Miesiąc Języków

Dziś pierwszy września, czyli blogerzy językowo-kulturowi po raz kolejny organizują akcję pt. „Miesiąc Języków„. Tym razem to już czwarte takie przedsięwzięcie :-)

Kiedy zastanawialiśmy się, o czym chcielibyśmy napisać, wśród różnych propozycji padło hasło „dialekty”, poprzedzające inne skojarzenie, czyli „mniejszości językowe”. Jak jednak odróżnić język od dialektu? Jak wyodrębnić mniejszość językową? Co z krajami, w których oficjalnie nie wyróżnia się żadnych dialektów i w związku z tym nie można o nich pisać – krajami, w których jednak mnóstwo jest lokalnych odmian oficjalnego języka i gwar?

Na terenie Unii Europejskiej 24 języki mają status oficjalnych, mniejszości mówiące kolejnymi 25 językami o taki status się ubiegają, jednak faktyczna ilość języków, którymi posługują się mieszkańcy naszego w gruncie rzeczy małego kontynentu, jest trudna do ustalenia i zwykle mówi się o liczbie oscylującej wokół 200, przy czym niektóre z nich nie przez wszystkich uznawane są za języki. Ponadto, nasz Miesiąc Języków nie ogranicza się wyłącznie do Europy, to tylko europejski Dzień jest dla nas pretekstem, na co dzień zajmujemy się przecież językami z innych również kontynentów, co sprawia, że sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

Postanowiliśmy, wobec niemożliwości samodzielnego rozstrzygnięcia tych kwestii, zająć się różnorodnością językową krajów i kultur, które nas zajmują. Znajdzie się w naszych wpisach miejsce i dla dialektów, i dla mniejszości językowych, i dla poszczególnych odmian, gwar, nawet akcentów. Nie przegapcie żadnego wpisu – link do kolejnego znajdziecie zawsze na końcu wpisu.

Codziennie o 10:00, aż do 26. września będziecie mogli u nas poczytać o językach, dialektach i gwarach z całego świata. Nie przegapcie żadnego wpisu!

W tym roku będą dla Was pisać:

02.09 Dagatlumaczy.pl
03.09 Powiedz mnie! Blog o językach obcych
04.09 japonia-info.pl
05.09 Turcja okiem nieobiektywnym
06.09 Studia, parla, ama
07.09 Powiedz mnie! Blog o językach obcych
08.09 Olga Nina w Hiszpanii
09.09 Angielska Herbata
10.09 italia-nel-cuore
11.09 Gruzja okiem nieobiektywnym
12.09 Hiszpański na luzie
13.09 Viennese breakfast
14.09 Niemiecka Sofa
15.09 Angielski dla każdego
16.09 Suomika
17.09 Po Prostu Włoski
18.09 Biały Mały Tajfun
19.09 Francuskie i inne notatki Niki
20.09 Demain viens!
21.09 English freak
22.09 Kirgiski.pl
23.09 Niemiecki w Domu
24.09 Français mon amour
25.09 Szwecjoblog
26.09 Powiedz to po grecku

Do mnie zapraszam 04. września – będzie parę informacji o językach riukiuańskich.

A w ramach oczekiwania przejrzyjcie zeszłoroczne wpisy – naprawdę warto :-) : https://kulturowojezykowi.wordpress.com/2017/09/30/iii-miesiac-jezykow-podsumowanie/Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
one + 8 =