„Historia Okinawy” – recenzja książki

historia okinawy - recenzja książki - japonia-info.pl

„Historia Okinawy” to książka, która pioniersko rozpoczyna wypełnianie braku polskich publikacji nt. Riukiu – mało japońskiej części Japonii, znanej obecnie światu głównie z ładnych plaż i nad wyraz licznej populacji stulatków.

historia okinawy - recenzja książki - japonia-info.plWyspy leżące na południe od Kiusiu, o czym jedni nie wiedzą, a inni – szybko zapominają, przez większość historii nie były częścią Japonii. Naród kupców sprytnie lawirował między dwiema potęgami (Chiny i Japonia), pomiędzy które wcisnął ich los i dzięki temu nie tylko przetrwał zachowując przez tak długi czas język(i) i tradycje, ale stworzył własną, unikalną kulturę. Kultura ta nie jest, co może zaskakiwać czytelników, którzy wcześniej nie mieli styczności z Riukiu, „taką troszkę inną Japonią”.  Wyspiarska izolacja sprawiła, że lokalne prądy kulturowe miały szansę rozkwitnąć na swój własny sposób, czerpiąc przy tym z tradycji chińskiej, koreańskiej i japońskiej, ale wg własnego uznania i na własnych warunkach.

Okinawa to najbardziej niejapoński region Japonii. Poszukiwacz „prawdziwej” Japonii nie zobaczy tu słynnej sakury, nie doświadczy japońskiej estetyki świątyń i ogrodów, nie odnajdzie gejsz ani samurajów. Okinawa należy bowiem do Japonii od stosunkowo niedawna. Kiedyś istniało tu niepodległe państwo – Królestwo Riukiu – którego historia toczyła się odrębną drogą. Państwo to rozwinęło się dzięki handlowi zamorskiemu. W czasach swojej świetności handlowało z Japonią, Koreą, Malakką, Syjamem, Jawą i przede wszystkim z Chinami, z którymi łączyły je więzy polityczne. Historia Królestwa dobiegła końca w 1879 roku, kiedy Japonia dokonała jego aneksji i utworzyła w jego miejsce prefekturę Okinawa. Przez kolejne lata Okinawa była traktowana jak półkolonia i zanim na dobre zdołała się zintegrować z Japonią, wiosną 1945 roku nadszedł kataklizm wojny. Koniec wojny przyniósł nową okupację w stylu kolonialnym – tym razem amerykańską – która trwała aż do 1972 roku. Spuścizną tego okresu są amerykańskie bazy wojskowe zajmujące jedną dziesiątą powierzchni prefektury, które stanowią źródło napięć politycznych pomiędzy Okinawą i Japonią.

Niniejsza książka jest pierwszym całościowym opracowaniem dziejów Okinawy w języku polskim. Stanowi zarazem uzupełnienie historii Japonii, proponując spojrzenie na nią z perspektywy jej peryferiów geograficznych, społecznych i kulturowych.

— Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

„Historia Okinawy” Stanisława Meyera, mimo skromnej objętości (niecałe 230 stron) obejmuje całość historii tego zakątka świata. Jest to zatem – siłą rzeczy – raczej zarys skupiający się na najważniejszych zjawiskach i wydarzeniach. Jednak należy z wdzięcznością przyjąć fakt, że w końcu na polskim rynku pojawiła się profesjonalna pozycja skupiona  na tym temacie, bo w dzisiejszych czasach trudno uznać za kompletną bibliografię japonistyczną, w której nie ma choćby jednego naukowego opracowania poświęconego temu regionowi.

Ta ważna dla polskiej japonistyki pozycja jest przy okazji napisana tak, że zainteresuje również niejaponistów. Autor, omawiając różnice między Japonią a Riukiu tłumaczy je tak, żeby również osoby, które wcześniej nie interesowały się Krajem Kwitnącej Wiśni, były w stanie zrozumieć o co chodzi i dlaczego jest to zjawisko ważne. Miejmy nadzieję, że właśnie został przetarty szlak, którym pójdą następne pokolenia japonistów polskich, którzy będą kontynuować tradycję polskich badań peryferii Japonii.

Dużą zaletą książki jest to, że historia Okinawy dociągnięta została do czasów nam współczesnych. To pozwala czytelnikowi zrozumieć całą złożoność sytuacji na wyspach, wywołaną obecnością amerykańskich baz wojskowych.

Mnie, jako japonistce, brakowało w tej książce znaków – zarówno w treści, jak i zapisu znakowego w indeksach, obok nazw i nazwisk w transkrypcji. Ale pewnie dla dużej części osób, zainteresowanych po prostu historią tego odległego i egzotycznego dla nas zakątka świata, nie stanowi to problemu.

Jest to książka, na którą (podświadomie) czekałam od dawna.

„Historia Okinawy”
autor: Stanisław Meyer
rok wydania: 2018
liczba stron: 228
ISBN: 978-83-233-4437-7
wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
wydanie: 1
oprawa: miękka

https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3189,strona,Historia_Okinawy,katid,31.html

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego - japonia-info.pl

 

 

Dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego za egzemplarz recenzencki.

ikona wpisu, ilustracja, logo: (c) WUJ


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
nineteen − 5 =