Hentaigana

hentaigana - japonia-info.pl

Hentaigana (変体仮名) to alternatywne i obecnie już nieoficjalne formy kany. Są pozostałością jeszcze z czasów man’yōgany, kiedy to jedną sylabę języka japońskiego można było zapisać różnymi znakami kanji. Z tych znaków wykształciły się później poszczególne znaki kany, również te używane obecnie.

Aż do r. 1900, kiedy to kana została ujednolicona przez reformę pisowni (jedna sylaba może być zapisana tylko jednym, oficjalnym znakiem), hiragana i hentaigana były używane wymiennie. Często o wyborze takiego a nie innego znaku decydował wyłącznie gust piszącego. Ta sama reforma oddzieliła od siebie znaki „mu” () i „n” (). Wcześniej obie sylaby zapisywano znakiem „mu” (choć wymawiano różnie).

Chociaż hentaigana nie jest obecnie oficjalną formą zapisu, zdarzają się przypadki stosowania jej – np. wyraz „kisoba” (restauracja specjalizująca się w daniach z makaronu soba) zapisywany jest na szyldach właśnie hentaiganą. Poza tym często dyplomy ukończenia kursów tradycyjnych sztuk kaligrafowane są hentaiganą, co ma podkreślić związek z tradycją i dawną kulturą.

ikona wpisu: nyaa_birdies_perch from Shima Onsen in Nakanojo, GunmaFlickr, CC BY-SA 2.0, Wikipedia [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
3 + 20 =