Dzień Dorosłych

dzień dorosłych - seijin-no hi - japonia-info.pl

Dzień Dorosłych, czyli Seijin-no Hi (成人の日) to coroczne święto wszystkich, którzy w roku je poprzedzającym osiągnęli dorosłość, czyli skończyli 20 lat. Jest to również święto państwowe. W tym roku obchodzone jest już po raz 70 (ustanowiono je w 1948 r.). Przez pierwsze pół wieku było to święto stałe i przypadało zawsze na 15. stycznia. Data na nawiązywała do zwyczaju celebrowania pierwszej pełni księżyca w nowym roku. Od 2000 r. jest to zawsze drugi poniedziałek stycznia.

Z okazji Seijin-no Hi władze lokalne organizują dla swoich „świeżo upieczonych” dorosłych ceremonie, podczas których są oni oficjalnie witani w społeczeństwie i pouczani o związanych z dorosłością obowiązkach i przywilejach. W Japonii dopiero dwudzieste urodziny pozwalają na legalne picie alkoholu i palenie papierosów. Do 2015 r. dotyczyło to również prawa do głosowania, wtedy jednak obniżono wiek wyborczy do 18. roku życia.

Zwyczajowo tego dnia młodzi ludzie, na których cześć organizowane jest to święto, ubierają się w kimona, nierzadko dość kosztowne. Dziewczęta zakładają barwne furisode (振袖; kimona z długimi, powiewającymi rękawami).

Seijin-no Hi wywodzi się z tradycyjnych obrzędów przejścia, podczas których dzieci włączano do społeczeństwa jako jego pełnoprawnych członków. Dla chłopców było to gempuku (元服), podczas którego młodzieńcy z rodzin samurajskich i arystokratycznych, między 10. a 16. rokiem życia, otrzymywali dorosłe imię i dorosłe ubrania. Od tej pory mieli prawo brać udział w życiu politycznym i religijnym oraz zakładać rodziny. Z kolei dziewczęta z wyższych warstw społecznych, między 12. a 16. rokiem życia, uznawane były za kobiety podczas ceremonii mogi (裳着). Otrzymywały wówczas własne dorosłe kimono, wolno im było zgolić brwi i poczernić zęby. Od tej pory stawały się pannami na wydaniu. Mogi, po okresie Azuchi-Momoyama (安土桃山; 1560-1600), praktykowane było już tylko wśród arystokracji i w rodzinie cesarskiej.

Obecnie szkoły organizują również inną ceremonię przejścia – dla piętnastolatków – nazywaną risshi-shiki (立志式). Podczas niej uczniowie, którzy ukończyli 15. rok życia publicznie deklarują swoje cele na przyszłość.

ikona wpisu: moguphotosHarajuku, young ladies hanging., CC BY-SA 2.0, Wikipedia [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
7 + 4 =