Długowieczni Japończycy

długowieczni Japończycy - japonia-info.pl

Japończycy powyżej setnego roku życia stanowią obecnie w całym kraju prawie 59 tys. osób, jak poinformowało wczoraj japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej. Ich liczba wzrosła od zeszłego roku o blisko 4,5 tys. Stałe zwiększanie się liczby stulatków w Japonii ma miejsce nieprzerwanie od 44 lat i co roku pada nowy rekord.

Długowieczni Japończycy to w zdecydowanej większości  kobiety – ponad 87%.

Informację nt. liczby stulatków Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej rokrocznie w związku z ze zbliżającym się świętem seniorów – Dniem Szacunku dla Osób Starszych.

Warto przy okazji wspomnieć o sytuacji demograficznej Japonii. Japońskie społeczeństwo jest pod względem demograficznym najstarsze na świecie – posiada najwyższą proporcję liczby seniorów do osób młodych oraz jeden z najniższych na świecie współczynników urodzin. Właśnie potrzeba zdobycia funduszy na pokrycie kosztów opieki społecznej, rosnących w związku ze stałym starzeniem się japońskiego społeczeństwa była przyczyną kwietniowej podwyżki VAT-u, której konsekwencją był spadek PKB po II kw. 2014 r. Szacuje się, że w nadchodzącej dekadzie liczba Japończyków powyżej 65. roku życia przekroczy 40% liczby wszystkich mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.

Starzenie się społeczeństwa budzi poważne obawy odnośnie przyszłego wzrostu ekonomicznego Japonii, nie tylko na poziomie krajowym, ale przede wszystkim regionalnym. Już teraz pustoszeją całe wsie – starsze osoby umierają, a młodzi  przenoszą się do dużych miast. Aby chociaż częściowo zaradzić tej sytuacji i ściągnąć do siebie nowych młodych mieszkańców, lokalne społeczności oferują im szereg bonusów i udogodnień: darmową opiekę medyczną, pieniądze, prezenty w postaci ziaren ryżu lub zwierząt gospodarskich, szkolne obiady dla dzieci itp.

ikona wpisu: mrhayata / CC BY-SA 2.0 [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
seventeen + 20 =