Czy japoński jest trudny?

czy japoński jest trudny - japonia-info.pl

Czy japoński jest trudny? To pytanie można znaleźć na wszystkich forach poświęconych nauce tego języka. Aby na nie odpowiedzieć powinniśmy na początek ustalić, co w tym przypadku znaczy słowo „trudny”.

Język może być trudny ze względu na gramatykę, wymowę, system pisma lub ortografię albo np. z powodu hermetyczności, u której podstaw leży  dążenia jego użytkowników do zachowania czystości językowej i związana z nim tendencja do unikania zapożyczeń z innych języków. Nadal jednak występowanie nawet wszystkich tych cech jednocześnie nie musi czynić języka trudnym, ponieważ ważne jest, jakim językiem ojczystym posługuje się potencjalny uczeń. Dzieje się tak, ponieważ – szczególnie na początku – język ojczysty jest punktem odniesienia, do którego porównujemy i przez pryzmat którego porządkujemy nowo zdobytą wiedzę. Popatrzmy na to na przykładzie polskiego i rosyjskiego. Oba są dość skomplikowane pod względem gramatyki i wymowy, ale Polacy mają mniejsze trudności z opanowaniem rosyjskiego, a Rosjanie – Polskiego, niż np. Anglicy.

Popatrzmy zatem po kolei.

Gramatyka

Gramatyka japońska rządzi się innymi prawami niż polska. Podstawową różnicą jest morfologia obu języków. Polski jest językiem fleksyjnym. Oznacza to, że wyraz składa się zwykle z jednego morfemu znaczeniowego i jednego lub więcej morfemów gramatycznych, które bardzo często spełniają więcej niż jedną funkcję gramatyczną.. Z kolei japoński to język aglutynacyjny – w takim języku typowy wyraz to jeden morfem znaczeniowy i jeden lub więcej morfemów gramatycznych, z których każdy ma określoną pojedynczą funkcję. Brzmi egzotycznie, ale dla nas, posługujących się na co dzień skomplikowanym systemem koniugacji i deklinacji, przestawienie się nie powinno stanowić wielkiego problemu – kwestia ćwiczeń.

Wymowa

Tu też, jako Polacy, mamy łatwiej niż większość świata. Wymowa nie powinna stanowić dla nas problemu nawet na początku nauki. Naturalnie warto pracować nad wymową głosek takich, jak う czy ん, ale nie są kwestie nie do przebrnięcia.

Nieco trudności może sprawić akcent – inny niż w polszczyźnie, jest to jednak kwestia osłuchania. W dzisiejszych czasach, w dobie np. You Tube, nie powinno to stanowić problemu.

Pismo

Kanji mogą na początku sprawiać trudność, ale w miarę nauki będzie coraz łatwiej :-) Jedyne, o czym należy pamiętać, to to, że nie należy z góry zakładać, że pisanie / czytanie po japońsku nie będzie nam do niczego potrzebne. To błąd, który prędzej czy później uniemożliwi dalszą naukę.

Puryzm językowy

Tego akurat w japońszczyźnie nie ma, co nie znaczy, że jest łatwiej ;-) Ograniczony zestaw głosek japońskich powoduje, że zapożyczenia na pierwszy rzut oka wyglądają egzotycznie i bardzo japońsko. Jednak parę tygodni kontaktu z językiem wystarcza, żeby móc swobodnie odszyfrowywać nawet mocno zmienione wyrazy.

Podsumowując – japoński nie jest dla Polaków szczególnie trudny. Na początku, zwłaszcza jeśli zajęcia prowadzi nauczyciel, który lubi popadać w klimaty martyrologiczne, może sprawiać kłopoty. Ale potem widzi się już logikę języka, zdobywa się łatwość w posługiwaniu końcówkami i partykułami, rozumie się „zawiłości” języka uprzejmego (który wcale nie jest taki skomplikowany) i onieśmielenie mija :-)

ikona wpisu: ** RCB ** / CC BY 2.0 [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
1 × three =