Czy Fuji-san niedługo wybuchnie?

Fuji-san - japonia-info.pl

Czy Fuji może być kolejnym wulkanem, który wybuchnie? Tego obawiają się wulkanolodzy. Dlatego też ze zwiększoną uwagą przyglądają się wszystkim 110 czynnym wulkanom Japonii. Szczególnie, że niedawny przykład Ontake pokazał, iż duży wybuch może nie być poprzedzony żadnymi znakami ostrzegawczymi. Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej Fuji-san jest jednym z 47 wulkanów, których wybuch w najbliższym czasie jest najbardziej prawdopodobny.

Już w lipcu tego roku zespół naukowców z Francji i Japonii wydał dokument, w którym ostrzegł, że w wyniku trzęsienia ziemi w Tōhoku (2011) ciśnienie we wnętrzu Fuji bardzo wzrosło i wskazał na zwiększone ryzyko wybuchu tego wulkanu. Wulkanolodzy oceniają, że ciśnienie w komorze wulkanicznej pod Fudżi może być nawet 1,6 megapaskali wyższe niż w 1707 r., kiedy to wulkan wybuchł po raz ostatni.

Ponieważ częstotliwość wybuchów Fuji to 200-300 lat, ostatnio coraz częściej pojawiają się rozważania dotyczące potencjalnej erupcji. Dyskusja na ten temat nasiliła się szczególnie po trzęsieniu ziemi w Tōhoku w 2011 r. (Tōhoku-chihō Taiheiyō-oki jishin, 東北地方太平洋沖地震).

Gdyby doszło do wybuchu, mógłby on pociągnąć za sobą ogromną liczbę ofiar śmiertelnych a wyrzucone przez wulkan dymy i popioły uniemożliwiłyby loty samolotów i mogłyby być przyczyną uszkodzenia licznych urządzeń elektronicznych. Z całą pewnością również wypływająca lawa zniszczy połączenia kolejowe i drogowe pomiędzy Tokio, Nagoją, Osaką i zachodnią Japonią. Poważne zagrożenie erupcją byłoby również powodem do ewakuacji co najmniej 750 tys. okolicznych mieszkańców.

Ponadto, jako siedziba bóstw (jedna z Trzech Świętych Gór, Sanreizan, 三霊山) i miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, góra co roku przyciąga rzesze turystów i pielgrzymów.

zobacz też:

ikona wpisu: 葛飾北斎http://visipix.dynalias.com/cgi-bin/view?s=5&userid=1025493065&q=red%20fuji&u=2&k=0&l=en&n=1, パブリック・ドメイン, Wikipedia [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
twelve − 11 =