Cesarzowa Michiko skończyła 80 lat

Michiko - japonia-info.pl

Michiko, cesarzowa Japonii, kończy dziś 80 lat. Z tej okazji Agencja Domu Cesarskiego wydała oświadczenie cesarskiej małżonki, w którym odniosła się ona do wydarzeń upływającego roku (w tym wybuchu wulkanu Ontake), po kobiecemu wspomniała swoje macierzyńskie doświadczenia, podkreśliła podziw i przywiązanie do cesarza oraz wyraziła nadzieję, że upływająca w przyszłym roku 70. rocznica zakończenia II wojny będzie dla świata okazją do refleksji nad koniecznością utrzymania pokoju.

Jej Cesarska Mość Cesarzowa Michiko (皇后美智子; Kōgō Michiko) urodziła się 20 października 1934 r. w Tokio jako uprzednio Shōda Michiko (正田美智). Jest pierwszą w historii japońskiej małżonką cesarską, która nie wywodzi się z arystokracji. Ze względu na pochodzenie „z ludu” nigdy nie została zaakceptowana przez teściową, cesarzową Kōjun (香淳皇后; Kōjun-kōgō; 1903-2000), która do końca swojego życia znęcała się nad nią psychicznie.

Dzieciństwo i młodość

Ojcem Michiko był Shōda Hidesaburō (正田英三郎; 1904-1999), bogaty przedsiębiorca i prezes dużej firmy młynarskiej a matką – Soejima Fumiko (副島富美子; 1910-1988). Z rodziny Shōda wywodzi się m.in. kilku naukowców, w tym stryj Michiko, matematyk Shōda Kenjirō (建次郎; 1902-1977), który w latach 1954-1960 był rektorem Uniwersytetu w Osace (大阪大学; Ōsaka Daigaku).

Ze względu na rodzinne tradycje Michiko otrzymała staranne wykształcenie, obejmujące zarówno edukację „zachodnią” (m.in. naukę gry na pianinie i języka angielskiego), jak i tradycyjną (w tym malarstwo, gotowanie i kōdō [香道]– sztukę komponowania kadzideł). Przyszła cesarzowa katolickie, żeńskie gimnazjum Seishin (Świętego Serca) a następnie wstąpiła na Żeński Uniwersytet Świętego Serca (聖心女子大学; Seishin Joshi Daigaku), studiując tam na Wydziale Literatury Angielskiej w latach 1953-1957. Uniwersytet ukończyła z najwyższą pochwałą (summa cum laude). Obie szkoły należą do Stowarzyszenia Świętego Serca (The Society of the Sacred Heart). Uczestniczyła również w wykładach na Uniwersytecie Harvarda i na Uniwersytecie w Oksfordzie. Michiko została wychowana w tradycji rzymskokatolickiej, choć nigdy nie została ochrzczona.

Małżeństwo

Jako panna z dobrego domu mogła przebierać w kandydatach do ręki. Jednym ze starających się o nią był pisarz Mishima Yukio (三島由紀夫; 1915-1970), który później wieść o zaręczynach następcy tronu z „dziewczyną z gminu” nazwał tabloidyzacją rodziny cesarskiej. Czyżby urażona duma?

Latem 1957 r. poznała na kortach tenisowych w Karuizawa następcę japońskiego tronu, księcia Akihito (明仁). Rok później odbyły się ich zaręczyny, a 10 kwietnia 1959 r. – ceremonia ślubna. Z małżeństwa urodziło się troje dzieci: następca tronu, książę Naruhito (皇太子徳仁親王; Kōtaishi Naruhito Shinnō; 23 lutego 1960 r.), książę Akishino (秋篠宮文仁親王; Akishino-no-miya Fumihito Shinnō; 30 listopada 1965 r.) i księżniczka Sayako (紀宮清子内親王; Nori-no-miya Sayako Naishinnō; 18 kwietnia 1969 r.). Akihito wraz z małżonką, zrywając z wielowiekową tradycją, osobiście zajmowali się wychowaniem wszystkich swoich dzieci. Michiko jest też babcią trzech wnuczek: Aiko (敬宮愛子内親王; Toshi-no-miya Aiko Naishinnō; 1 grudnia 2001 r.) – córki Naruhito, Mako (眞子内親王; Mako Naishinnō; 23 października 1991 r.), Kako (佳子内親王; Kako Naishinnō; 29 grudnia 1994 r.) oraz jednego wnuka – Hisahito (悠仁親王; Hisahito Shinnō; 6 września 2006 r.). Ta ostatnia trójka jest dziećmi drugiego syna cesarskiej pary.

Cesarzowa

W 1990 r. Michiko została wraz mężem intronizowana.

W zeszłym roku cesarzowa brała udział w ponad 300 oficjalnych uroczystościach. Jest też honorowym prezesem japońskiego Czerwonego Krzyża. Prowadzi działalność charytatywną, zajmuje się osieroconymi i upośledzonymi dziećmi. W chwilach wolnych od obowiązków państwowych Michiko doskonali grę na pianinie, pisze wiersze i książki dla dzieci oraz tłumaczy na język angielski japońską poezję. Jest również znawczynią japońskiej literatury oraz tradycyjnej muzyki dworskiej (雅楽; gagaku). Zajmuje się także hodowlą jedwabników.

ikona wpisu: Public Domain, Wikipedia [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
sixteen − 13 =