Azjatycka Noc Grozy i pokaz „Mnicha z morza” wśród atrakcji wrocławskiej repliki Pięciu Smaków

Pięć Smaków zaprasza na coroczną replikę festiwalu do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty. W tym roku pokazane tam zostanie dziesięć filmów, reprezentujących poszczególne sekcje festiwalu. Seanse odbędą się w dniach 18 – 24 listopada.

Przegląd najlepszego azjatyckiego kina otworzy 18 listopada Noc Grozy, podczas której pokazane zostaną dwa znakomite koreańskie horrory. „Lament” Na Hong-jinga to jeden z największych przebojów roku, przerażająca i bardzo mroczna wyprawa w świat szaleństwa, rozkręcającego się w niekontrolowany sposób wraz z postępami śledztwa w sprawie tajemniczych zgonów w spokojnej do tej pory wiosce, gdzieś na prowincji. Z kolei „Szczurołap” to niezwykle klimatyczna i sugestywna wariacja na temat klasycznego podania osadzona w realiach powojennej Korei.

Lament
Lament, reż. Na Hong-jin

Wyjątkowy będzie pokaz „Mnicha z morza”, nowego, realizowanego w Tajlandii filmu Rafała Skalskiego. Jest to historia Balla, 30-latka z Tajlandii, który zgodnie z tradycją swojego kraju chce wstąpić do klasztoru, aby na krótki czas stać się mnichem. Zgłasza sie w tym celu do położonego w urokliwym otoczeniu miejsca, zarządzanego przez charyzmatycznego opata z interesującą przeszłością.

Po seansie organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami filmu.

Mnich z morza
Mnich z morza, reż. Rafał Skalski

Sekcję konkursową reprezentować będą dwa filmy: filipińska „Zwyczajna rodzina” Eduardo Roya Jr. opowiada o parze młodych ludzi żyjących na niebezpiecznych ulicach Manilii, których życie komplikuje się, gdy w ich życiu pojawia się dziecko, a następnie w tajemniczych okolicznościach ginie; „Atak serca” Nawapola Thamrongrattanarita to gorzka komedia o grafiku komputerowym z Bangkoku, który funkcjonuje od zlecenia do zlecenia, rezygnując ze snu i życia osobistego. Gdy jego organizm odmawia posłuszeństwa, sympatyczna pani doktor sugeruje, że nie obejdzie się bez odpoczynku… Czy jest to możliwe? Przed seansem sprawdzić się będzie można w grze zainspirowanej tematyką filmu, przygotowanej przez kino oraz firmę Exploring Events.

Seans „Towarzyszki Kim w przestworzach” będzie wyjątkową okazją do posmakowania kinematografii północnokoreańskiej, tajemniczej i od upadku żelaznej kurtyny nieobecnej na światowych ekranach. „Towarzyszka” jest zrealizowaną przez międzynarodową ekipę historią górniczki, walczącej o realizację swojego wielkiego życiowego marzenia – stania się akrobatką w Pjongjangu.

Towarzyszka Kim
Towarzyszka Kim w przestworzach, reż. Kim Gwang Hun, Nicholas Bonner, Anja Daelemans

W programie znalazły się także: „Salaam Bombay!”, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, przełomowy dla kinematografii indyjskiej debiut fabularny Miry Nair, opowiadający o życiu społecznych wyrzutków na niebezpiecznych ulicach dużego miasta; „Długie przeprosiny”, subtelny i mądry dramat autorstwa jednej z najciekawszych japońskich reżyserek, Miwy Nishikawy; oraz „Dziewczyna w technikolorze” Reia Sakamoto – słodko-gorzka, pełna nieszablonowego humoru historia mężczyzny, który na skutek katastrofy atomowej po 40 latach opuszcza szpital psychiatryczny w Fukushimie i musi odnaleźć się w społeczeństwie, z którego dawno został wykluczony.

Perłą programu będzie „Gwiazda szeptów”, jeden z najnowszych filmów mistrza współczesnego japońskiego kina – Siona Sono. Słynący z szalonej, bardzo bogatej wyobraźni twórca tym razem zaprasza widzów w niezwykle oryginalną kosmiczną podróż. Ludzkość została zdziesiątkowana przez nieokreśloną katastrofę. W opustoszałych miastach panuje cisza i bezruch, a międzygwiezdne przestrzenie przemierza samotnie kurierka-android, Yoko Suzuki, doręczająca przesyłki rozproszonym w kosmosie ostatnim odbiorcom.

Gwiazda szeptów
Gwiazda szeptów, reż. Sion Sono

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM REPLIKI:

18 XI, piątek: Noc Grozy

godz. 19:30 – Szczurołap (The Piper), reż. Kim Kwang-tae, Korea Południowa 2015, 119′

godz. 22:00 – Lament (The Wailing), reż. Na Hong-jin, Korea Południowa 2016, 156′

19 XI, sobota

godz. 18:00 – Gwiazda szeptów (The Whispering Star), reż. Sion Sono, Japonia 2015, 100′

godz. 20:15 – Mnich z morza, reż. Rafał Skalski, Polska 2016, 69′ . Po filmie spotkanie z twórcami.

20 XI, niedziela

godz. 18:15 – Towarzyszka Kim w przestworzach (Comrade Kim Goes Flying), reż. Kim Gwang Hun, Nicholas Bonner, Anja Daelemans, Korea Północna, Belgia, Wielka Brytania 2012, 78′

godz. 20:00 – Długie przeprosiny (The Long Excuse), reż. Miwa Nishikawa, Japonia 2016, 124′

21 XI, poniedziałek

godz. 20:00 – Dziewczyna w technikolorze (My Technicolor Girl), reż. Rei Sakamoto, Japonia 2015, 71′

 

22 XI, wtorek

godz. 20:00 – Salaam Bombay! (Greetings Bombay!), reż. Mira Nair, Indie 1988, 113′

Salaam Bombay!
Salaam Bombay!, reż. Mira Nair

 

23 XI, środa

godz. 20:00 – Zwyczajna rodzina (Ordinary People), reż. Eduardo Roy Jr., Filipiny 2016, 107′

 

24 XI, czwartek

godz. 20:00 – Atak serca (Heart Attack), reż. Nawapol Thamrongrattanarit, Tajlandia 2015, 124′

 

Bilety na poszczególne seanse w cenie 16 zł do kupienia w kasach i na www.kinonh.pl. Łączony bilet na seanse Nocy grozy w cenie 25 zł.

 

10. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w kinach Muranów i Kinoteka w dniach 16-23 listopada.
Replika: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu (18-24 listopada).Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
4 × five =