Amanohashidate

Amanohashidate - japonia-info.pl

Amanohashidate (天橋立, Miyazu 宮津, pref. Kioto 京都) to wąska piaszczysta mierzeja oddzielająca zatokę Miyazu od Morza Japońskiego. Razem z Matsushimą i Itsukushimą tworzy „malowniczy tryptyk”.

Amanohashidate słynęło ze swojego piękna już w okresie Heian.

„Za czasów Murasaki (…) jeden z arystokratów Szóstego Kwartału usypał w swoim jeziorze sztuczną ławicę piasku i obsadził ją szeregami sosen powyginanych w przedziwne kształty, występujących na wyspie Amanohashidate, na Morzu Japońskim.”

Ivan Morris, Świat Księcia Promienistego, str. 40, Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973

Jest to wąski skrawek piaszczystego lądu porośnięty czarnymi sosnami. Niektóre z drzew mają ponoć ponad 500 lat. Amanohashidate uważane jest za najpiękniejszy przykład kontrastu tworzonego przez ciemnozielone sosny i biały piasek. Naukowcy sądzą, że piasek formujący mierzeję pochodzi z dwóch źródeł. Część została naniesiona przez rzekę Noda z pobliskiej góry Oe, a część została przyniesiona przez prądy morskie z okolic Wschodnich Chin. Mierzeja ma ok. 3,5 km długości i 35 – 100 m szerokości. Miejsce to zawdzięcza swoją nazwę („niebiański wiszący most”) legendzie. Według mitów w tym właśnie miejscu para demiurgów, Izanagi i Izanami, stojąc na Niebiańskim Moście stworzyła pierwsze wyspy japońskie. Na pobliskiej górze Narai znajduje się punkt widokowy. Kiedy patrzy się z niego w kierunku mierzei, z głową opuszczoną między nogami, ma się wrażenie, że pasek lądu wznosi się w powietrze, łącząc morze z niebem.

ikona wpisu: 663highlandPraca własna, CC BY 2.5, Wikipedia


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
13 + fifteen =