White Day
White Day - japonia-info.pl

W Japonii walentynki obchodzi się dwa razy. Pierwsze święto, podczas którego adoruje się panów, obchodzone jest 14 lutego i nazywa się po prostu „walentynki” (バレンタインデー ; barentain-dē). Święto specjalnie dla pań to „biały dzień” (White Day; ホワイトデー ; howaito-dē) obchodzony 14 marca. Biały dzień obchodzony jest również w innych krajach Azji, np.: w Korei Południowej, Chinach i na Tajwanie.

Po raz pierwszy biały dzień był obchodzony w Japonii w 1978 r., jako promowana przez japoński przemysł cukierniczy  jako „odpowiedź” na jednostronne obchody walentynek, podczas których tylko kobiety wręczały upominki. Jako datę wybrano dzień, w którym firma Ishimuramanseido rok wcześniej zachęcała mężczyzn do kupowania swoim ukochanym słodkich pianek. Jest to też rocznica zniesienia zakazu ślubów pomiędzy Japończykami a cudzoziemcami (14 marca 1873 r.). Nazwa święta nawiązuje do białej czekolady, która jest klasycznym prezentem tego dnia. Inne dopuszczalne podarunki to: bielizna, przysmaki inne niż czekolada, biżuteria – najlepiej białe. Panowie powinni pamiętać, że dobrze by było, gdyby ich prezent był 2-3 razy droższy (三倍返し; sambai-gaeshi) od tego, który otrzymali na walentynki. Zasadę tę bez skrupułów wykorzystują córki, względem swoich ojców, obdarowując ich symbolicznie 14 lutego w oczekiwaniu „zwrotu” w postaci np. modnej torebki.

Tak, jak w przypadku walentynek, ofiarowanie czekoladek może wynikać z obowiązku (義理チョコ ; giri-choko) lub uczucia (本命チョコ ; hommei-choko). Te pierwsze ofiarowane są przełożonym, nauczycielkom, koleżankom itp. Drugie przeznaczone są dla ukochanych.

zobacz też: walentynki – słówka japońskie

ikona wpisu: mersy / Foter / CC BY-SABądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz