Sōgana
Sōgana (草仮名) to chińskie znaki składające się na man’yōganę zapisane „stylem trawiastym” (, 草), czyli kursywą. Jednakże nadal jest to pełna forma kursywna, a nie jak w hiraganie – forma uproszczona i wystylizowana.

sogana - japonia-info.pl
Ewolucja pisma od znaków man’yōgany (czarne znaki w górnych rzędach), poprzez sōganę (znaki czerwone), do hiragany (czarne znaki w dolnych rzędach).
źródło: Wikipedia

Tak jak w man’yōganie, w sōganie nie przestrzegano zasady „jedna sylaba = jeden znak” a liczba znaków zdecydowanie przewyższała liczbę sylab.

Znaki sōgany są etapem przejściowym między pełnymi, niekursywnymi (kai) znakami chińskimi używanymi fonetycznie w man’yōganie, a zupełnie już wystylizowanymi znakami współczesnej hiragany.

ikona wpisu: freeimages.com / scooterzen


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz