PKB Japonii spadł najbardziej od ponad pięciu lat
Po II kwartale br. produkt krajowy brutto (PKB) Japonii spadł o 7,1% (w ujęciu zannualizowanym, kwartał do kwartału). Jest to najgorszy wynik odnotowany w ciągu ostatnich pięciu lat. Wstępne dane mówiły o spadku na poziomie 6,8%. W ujęciu kwartalnym japoński PKB spadł w II kwartale 2014 r. o 1,8%.

yen - japonia-info.pl

źródło: Japanexperterna.se / IWoman / CC BY-SA

Tak drastyczne skurczenie się gospodarki Japonii zostało spowodowane przede wszystkim wprowadzoną od 1 kwietnia 2014 r. podwyżką podatku VAT (z 5% do 8%), która odbiła się niekorzystnie na konsumpcji. Była to pierwsza taka podwyżka od 17 lat (wówczas, w 1997 r. VAT został podniesiony z 3% do 5%). Następna została zapowiedziana na październik 2015 r. (z 8% do 10%).

Średnia prognoz analityków mówi, że w III kwartale br. nastąpi umiarkowane odbicie i PKB Kraju Kwitnącej Wiśni wzrośnie o 2,7%.

Założeniem wprowadzanej stopniowo podwyżki VAT-u jest zdobycie funduszy na pokrycie kosztów opieki społecznej, rosnących w związku ze stałym starzeniem się japońskiego społeczeństwa. Obecnie Japonia posiada nie tylko jeden z najniższych na świecie współczynników urodzin, ale również najwyższą na świecie proporcję liczby seniorów do osób młodych. To budzi poważne obawy odnośnie przyszłego wzrostu ekonomicznego tego kraju.

ikona wpisu: rgbstock.com / COBRA SoftBądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz