Książę Takahito (Mikasa) kończy sto lat
Dzisiaj setne urodziny obchodzi książę Takahito, ostatni żyjący brat poprzedniego cesarza (Shōwa, 昭和).

Mikasa - japonia-info.pl
Takahito (Mikasa) z braćmi: Hirohito (Shōwa), Nobuhito (Takamatsu) i Yasuhito (Chichibu)
ilustracja: Wikipedia

Książę Takahito (崇仁; pełne imię: Mikasa-no Miya Takahito Shinnō, 三笠宮崇仁親王) urodził się 2 grudnia 1915 r. w Tokio (東京) jako czwarty, ostatni syn cesarza Taishō (大正) i cesarzowej Teimei (貞明).

W czasie wojny służył w Armii Cesarskiej, m.in. w Nankinie. Zachowanie żołnierzy japońskich tak nim wstrząsnęło, że po powrocie do Tokio w 1944 r.  spisał dokument dotyczący zbrodni Japończyków w tym regionie, a po kapitulacji Japonii żądał od swojego brata, cesarza Shōwa, abdykacji i wzięcia odpowiedzialności za wojnę.

22 października 1941 r. poślubił Takagi Yuriko (高木百合子). Para doczekała się pięciorga dzieci: Yasuko (甯子, ur. 1944 r.), Tomohito (寬仁, 1946-2012), Yoshihito (宜仁, 1948-2014), Masako (容子, ur. 1951 r.) i Norihito (憲仁, 1954-2002). Żaden z synów już nie żyje. Natomiast córki, wychodząc za mąż, utraciły tytuły i przestały być członkiniami rodziny cesarskiej. Takahito i Yuriko mają też dziewięcioro wnuków i czworo prawnuków.

Po wojnie książę Mikasa zajął się archeologią oraz językami i historią Środkowego Wschodu, odnosząc sukcesy naukowe. Był m.in. wykładowcą w tym zakresie.

Obecnie jest nie tylko najstarszym żyjącym członkiem japońskiej rodziny cesarskiej, ale również najstarszym żyjącym członkiem wszystkich rodów panujących na świecie.

ikona wpisu: WikipediaBądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz