Japonia rozszerza sankcje wobec Rosji
To kolejna runda sankcji, jakie Japonia nałożyła na Rosję w związku z rolą, jaką Federacja odgrywa w kryzysie ukraińskim. Rząd w Tokio odwołał tegoroczną wizytę w Japonii prezydenta Władimira Putina. Warto podkreślić, że Japonia podejmuje takie kroki pomimo faktu, iż Rosja jest jednym z głównych dostawców gazu na Wyspy Japońskie.

rosja - japonia-info.pl

Nowe restrykcje, jakie Japonia stosuje względem Rosji, to m.in. zakazanie wybranym rosyjskim bankom emitowania rozprzestrzeniania na japońskim rynku papierów wartościowych (chodzi o Sbierbank, WTB, Wnieszekonombank, Gazprombank i Rossielchozbank) oraz o nasilenie inspekcji, by zapobiec eksportowi do Rosji broni i sprzętu potrzebnego w siłach zbrojnych. Rozszerzone sankcje gospodarcze skutkują ograniczeniem w dostępie do kapitału dla trzech rosyjskich firm naftowych: Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft. W odpowiedzi na te informacje rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym wyraża rozczarowanie postawą Japonii i podkreśla, że traktuje działania rządu japońskiego jako nieprzyjazne. Zdaniem Moskwy jest to również dowód na to, że Japończycy nie są w stanie prowadzić samodzielnej polityki zagranicznej.

Warto jednak przypomnieć, że wbrew zdaniu Rosji, sankcje japońskie nadal są łagodniejsze niż np. unijne. Tokio nie zakazało eksportu do Rosji m.in. sprzętu, usług i technologii związanych z wydobyciem ropy naftowej ze złóż w Arktyce, łupkach oraz z głęboko położonych złóż podmorskich. Ponieważ sprzęt do takich wierceń jest produkowany wyłącznie w USA i Japonii, to po wprowadzeniu zakazu eksportu takiego sprzętu z USA rosyjskie koncerny będą mogły omijać embargo, korzystając z dostaw z Japonii.

Z kolei Japończycy podkreślają, że wprowadzane sankcje są prostą konsekwencją jakiegokolwiek braku reakcji Rosji  na próby wypracowania pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie. Co za tym idzie, wpływ na łagodzenie sankcji nakładanych na Moskwę przez Tokio należy od samych Rosjan i bezpośrednio zależy od ich postępowania.

W zeszłą niedzielę, podczas rozmowy telefonicznej, Shinzō Abe zaproponował Władimirowi Putinowi przystąpienie do dwustronnych rozmów, podczas których obie strony będą dążyć do rozwiązania sytuacji. Rozmowy miałyby się odbyć w Pekinie, podczas szczytu państw organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) w listopadzie br.

Pierwsze runda sankcji Tokio względem Moskwy (kwiecień br.) polegała m.in. na wydaniu zakazu wizowego wobec 23 obywateli Rosji. Runda druga (sierpień br.) to sankcje wobec kolejnych 40 osób (m.in Wiktor Janukowycz i Siergiej Aksjonow), związanych z aneksją Krymu i biorących udział w destabilizowaniu Ukrainy.

ikona wpisu: crocus08 / Foter / CC BY-NCBądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz