Japończycy uprowadzeni przez Koreę Północną
Japończycy uprowadzani przez Koreę Północną to temat pojawiający się od lat 70 XX w. Były to osoby porywane i wywożone do Korei, aby tam uczyć północnokoreańskich szpiegów języka i kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Rząd Japonii uważa za pewnik, że tego typu sytuacja dotknęła 17 obywateli japońskich. Niektóre z tych osób w chwili porwania były jeszcze dziećmi, np. Yokota Megumi miała tylko 13 lat. Kilkadziesiąt innych zaginionych Japończyków uważa się również za potencjalnie uprowadzonych przez Koreańczyków.

yokota megumi - japonia-info.pl

Yokota Megumi, źródło: Rescuing Abductees Center for Hope

We wrześniu 2002 r. przywódca Korei Północnej, Kim Dzong-il, w rozmowie z ówczesnym premierem Japonii, Koizumim Junichirō, przyznał, że na przełomie lat 70. i 80. północnokoreańskie „specjalne instytucje” były zamieszane w porwania 13 japońskich obywateli. W tym samym roku do Japonii wróciło pięć uprowadzonych osób. Phenian oświadczył też, że ośmioro Japończyków już nie żyje (zostali oficjalnie uznani za zmarłych w wyniku chorób lub wypadków) i że osoby odpowiedzialne za proceder porwań zostały ukarane.

Pod koniec maja br. Korea Północna zgodziła się ponownie zbadać losy uprowadzonych Japończyków, a pod koniec października doszło do koreańsko-japońskiego spotkania w Phenianie, podczas którego Koreańczycy przedstawili wyniki śledztwa, które jednak – jak prawdopodobnie można było się tego spodziewać – nie wniosły wiele nowego do sprawy. Jednocześnie, jak przekazał premier Abe podczas konferencji prasowej zorganizowanej po powrocie przedstawicieli Japonii ze spotkania,  Korea Północna podkreśliła zamiar przeprowadzenia dokładniejszego dochodzenia. Ma ono koncentrować się na nowych wątkach i unikać sugerowania się wnioskami z dotychczasowych śledztw.

Wznowienie śledztwa jest efektem zniesienia przez Japonię części sankcji nałożonych na Koreę Północną po przeprowadzonej przez ten kraj w 2006 r. próbie jądrowej. W ramach łagodzenia sankcji m.in. odblokowano przekazy pieniężne, złagodzono zasady wjazdu do Japonii oraz zniesiono zakaz zawijania północnokoreańskich statków do japońskich portów.

ikona wpisu: xeno_sapien / Foter / CC BYBądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz