Japończycy i Chińczycy nie przepadają za sobą
Gazeta „China Daily” oraz japońska agencja pozarządowa Genron przeprowadziły sondaż, z którego wynika, że Japończycy bardzo nie lubią Chińczyków. Z wzajemnością.

Aż 93% Japończyków ma złą opinię na temat Chin i ich obywateli. To samo o Japonii i jej mieszkańcach myśli blisko 87% Chińczyków. Same wyniki nie są niczym zaskakującym, jeśli wziąć pod uwagę historię wzajemnych stosunków obu krajów. Jednakże poziom wzajemnej niechęci jest rekordowy, co wg autorów badania ma związek ze wzrostem napięcia wokół sporów terytorialnych, w które te państwa są zaangażowane. Po raz pierwszy ankieta na ten temat została przeprowadzona w 2005 r.

Dodatkowo, niepokojący jest fakt, że ponad połowa mieszkańców Państwa Środka uważa za bardzo prawdopodobny scenariusz wywiązania się  konfliktu zbrojnego z wyspiarskim sąsiadem. Dla porównania – w Japonii myśl taką dopuszcza niecałe 30% ankietowanych.

Wyniki badania są najgorsze od czasu, kiedy zaczęto je przeprowadzać – niechęć Japończyków do Chin wzrosła w ciągu ubiegłego roku o trzy punkty procentowe. Wskazywanym przez nich jako główne powodami takiego odczucia są: postawa Chin, oceniana jako hegemoniczna, działania tego kraju, uznawane przez obywateli Japonii za niezgodne z prawem międzynarodowym oraz chęć nadmiernego wykorzystania zasobów naturalnych i energetycznych.

senkaku - japonia-info.pl

źródło: Jackopoidimage:Topographic15deg_N20E120.png, CC BY-SA 3.0, Wikipedia

Dla odmiany, notowania Japonii w Chinach wzrosły – w zeszłym roku źle o Kraju Kwitnącej Wiśni myślało blisko 93% najliczniejszego państwa świata. Dla Chińczyków podstawowym problemem jest nacjonalizacja przez Japonię trzech wysp z archipelagu Senkaku (jap. Senkaku Shotō, 尖閣諸島; chiń. Diàoyútái Qúndǎo, upr.: 钓鱼台群岛, trad.: 釣魚台群島), która miała miejsce we wrześniu 2012 r. Wyspy te (o łącznej powierzchni 5,49 km2) są przedmiotem sporu terytorialnego pomiędzy Japonią, Chinami i Tajwanem, który wybuchł pod koniec lat ’60 XX w. wraz z pojawieniem się przypuszczeń, że mogą tam znajdować się bogate złoża ropy naftowej. Dużym problemem dla obywateli chińskich, jeśli chodzi o Japonię, są zaszłości historyczne, szczególnie sprawy związane z okrucieństwami, jakich na terenie Chin dopuszczali się w I połowie XX w. żołnierze japońscy.

„China Daily” oceniła wyniki sondaż jako niepokojące i wezwała przywódców obu krajów do jak najszybszego podjęcia działań mających na celu uzdrowienie sytuacji.

ikona wpisu: futureatlas.com / CC BY 2.0 [przycięto]


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz - żadne z pól nie jest obowiązkowe, więc nie wpisuj maila (prace nad usunięciem tego okienka trwają). Jednak, oprócz treści, podpis by się przydał, żeby było wiadomo, kto komu odpowiada ;-) Komentarze są moderowane ręcznie, czyli pojawią się, jak tylko kliknę "opublikuj".