Itsukushima
Itsukushima-jinja (厳島神社, Itsukushima, pref. Hiroshima 広島) to shintoicki chram na wyspie Itsukushima (nazywanej też Miyajima 宮島) położonej na Wewnętrznym Morzu Japońskim, na zachód od Hiroszimy. Razem z Matsushimą i Amanohashidate tworzy „malowniczy tryptyk” (Nihon-sankei 日本三景).

Itsukushima - japonia-info.pl

Itsukushima słynie z charakterystycznej bramy torii (鳥居) umiejscowionej w zatoce. Jej widok podczas przypływu, na tle góry Misen (弥山), zaliczany jest właśnie do „trzech słynnych widoków”. Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a część budynków i przedmiotów rząd japoński uznał za skarby narodowe.

Wyspa przez większość historii Japonii uznawana była za miejsce tak święte, że pielgrzymom nie wolno było postawić na niej nawet stopy. Dlatego też, aby umożliwić im oddanie bóstwom czci, chram wybudowano częściowo na palach wbitych w zatokę. Aby uchronić Itsukushimę przed skalaniem, aż do 1878 r. nie zezwalano tam na .. żadne narodziny lub śmierci. Rodzące i umierających przewożono poza teren wyspy. Obecnie nadal zabronione są pogrzeby na wyspie, a krewni i żałobnicy przed powrotem do domu muszą poddać się obrzędom oczyszczającym ich z kontaktu ze śmiercią.

W świątyni czczone są trzy boginie morza stworzone przez Amaterasu-ōmikami (天照大御神) z miecza jej boskiego brata, Susanoo-no Mikoto (須佐之男命): Takiribime-no Mikoto (多紀理毘売命), Ichikishimahime-no Mikoto (市寸島比売命) i Tagitsuhime-no Mikoto (多岐都比売命).

Itsukushima - japonia-info.pl

ilustracje: WikipediaBądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz