Hentaigana
Hentaigana (変体仮名) to alternatywne i obecnie już nieoficjalne formy kany. Są pozostałością jeszcze z czasów man’yôgany, kiedy to jedną sylabę języka japońskiego można było zapisać różnymi znakami kanji. Z tych znaków wykształciły się później poszczególne znaki kany, również te używane obecnie.

hentaigana - japonia-info.pl
źródło: Wikipedia

Aż do r. 1900, kiedy to kana została ujednolicona przez reformę pisowni (jedna sylaba może być zapisana tylko jednym, oficjalnym znakiem), hiragana i hentaigana były używane wymiennie. Często o wyborze takiego a nie innego znaku decydował wyłącznie gust piszącego. Ta sama reforma oddzieliła od siebie znaki „mu” () i „n” (). Wcześniej obie sylaby zapisywano znakiem „mu” (choć wymawiano różnie).

Chociaż hentaigana nie jest obecnie oficjalną formą zapisu, zdarzają się przypadki stosowania jej – np. wyraz „kisoba” (restauracja specjalizująca się w daniach z makaronu soba) zapisywany jest na szyldach właśnie hentaiganą. Poza tym często dyplomy ukończenia kursów tradycyjnych sztuk kaligrafowane są hentaiganą, co ma podkreślić związek z tradycją i dawną kulturą.

ikona wpisu: nyaa_birdies_perch / CC BY-SA 2.0


Trochę się napracowałam, żeby przygotować dla Ciebie ten tekst. Mam nadzieję, że się udało :-) Jeśli Ci się podobało - podziel się ze znajomymi (ikonki poniżej).


Masz pytania? Napisz -> http://japonia-info.pl/kontakt/Dostępne na stronach japonia-info.pl materiały przeznaczone są do użytku prywatnego, tzn. że nie możesz ich wykorzystywać ucząc innych albo zamieszczać na swoich stronach poświęconych nauce japońskiego lub czemukolwiek innemu, umieszczać w zbiorach materiałów do nauki (i nie tylko) ani robić z nimi tego, czego nie chciał(a)byś, żeby robiono z Twoją pracą. No chyba, że uzyskasz moją zgodę. Nie możesz też wykorzystywać ich na profilach społecznościowych bez podania źródła wraz z linkiem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz